Bugün Günlerden “Hocalı”

0
139

“Fotoğrafçı arkadaşım öyle etkilenmişti ki fotoğraf çekebilmesi için kendisini objelerin üzerine doğru itmem gerekiyordu. Cesetler, mezarlar, evet hepsi mide gerektiriyordu. Bazı cesetleri tanımaya çalıştım ama yüzlerinden vurulanlar, tanınmayacak halde olanlar vardı.”(1)Bu sözler Hocalı’da yaşanan vahşete tanıklık eden Amerikalı gazeteci Thomas Goltz’a ait.

Ülkemizde maalesef birçok insan sözde ‘’Ermeni Soykırımı’nı’’ bilmesine rağmen 26 Şubat 1992’de gerçekleşen Hocalı Soykırımı’ndan bihaber. Türk milleti olarak zaferlerimizi ön plana çıkartırken, yaşadığımız mağduriyetleri ve acıları sinemize çekiyoruz. Yaşadığımız badirelerden bihaber olmakla beraber, yanlış tanımlamalarda da bulunmaktayız. Bu tanımlamalardan biri de Azerbaycan Türk’ü ifadesi yerine ayrı bir ulusmuş gibi ‘’Azeri’’ kavramını yanlış bir şekilde sık sık dile getirmemiz.

Bu bağlamda Hocalı Katliamı’na değinecek olursak; Hocalı 26 Şubat 1992’de Rus 336.Motorize Alayı’nın da desteğiyle Ermeniler tarafından işgal edilmiş ve halen de Ermeni işgali altında bulunan bir Azerbaycan yurdu. Bu işgalin göze çarpan yanı, 25 Şubat gecesini 26 Şubat’a bağlayan 1992 tarihinde Hocalı Kasabasının Ermeniler tarafından kana bulanmasıdır. Azerbaycan Cumhuriyeti‘nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 487 kişi ağır yaralanmış ve 1275 kişi de rehin alınmıştır. (2) Öncesinde de Karabağ’ın işgali sırasında 20 bine yakın Azeri Türk’ü şehit edilmiş, 1 milyon insan da yurtlarından sürülmüştür.

Ermeniler tarafından gerçekleşen bu katliam insan olanın dayanamayacağı bir vahşetle gerçekleşmiştir. Yaşlıların kafa derisi yüzülmüş, çocuk kadın demeden sivil insanların kulakları, parmakları kesilip, gözleri oyulmuş; birçok hamile kadın ve çocuk işkenceye maruz kalmıştır. Bu katliamı gerçekleştiren o günün komutanı da bugünün Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dır. Bu katliam bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşmiştir. Bu katliama yönelik internette bile çok rahat bulabileceğiniz birçok görüntü ve kayıt da bulunmaktadır.

Maalesef yirmiye yakın ülke sözde ‘’Ermeni soykırımı’’nı kabul etmesine rağmen Hocalı’da Türklere karşı gerçekleştirilen soykırıma kulaklarını tıkamaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından 1948’de kabul edilen Soykırımın Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’ye göre Hocalı’da gerçekleşen katliamın soykırım olarak kabul edilmesi gerekirken dünya kamuoyu bu meseleye bilinçli olarak ilgisiz kalmakta. Bu ilgisizlik bize “uluslararası hukuk, insan hakları” gibi kavramların içinin ne kadar boşaltıldığını ve Batı’nın ikiyüzlülüğünü bir kez daha göstermekte.

Güney Kafkasya’daki barışın sağlanması adına Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi ne kadar zaruriyet ise, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarının Azerbaycan’a geri verilmesi ve Türk kardeşlerimizin acısına ortak olup, bunu dünya kamuoyuna duyurmak da o kadar gerekli ve bizim için bir görev.

26 Şubat 1992’de Hocalı’da gerçekleşen bu soykırım sadece Türk-İslam dünyasının değil, insanlığın da kanayan yarası olmaya devam ediyor.  Ümit ediyorum ki bir gün, Doğu Türkistan, Karabağ, Gazze, Bosna, Güney Azerbaycan ve dünyanın birçok yerinde zulme uğrayan halkların acısı Türk-İslam dünyasının kenetlenmesiyle birlikte bir nebze de olsa dinecektir. Bu vesileyle Hocalı’da şehit olan bütün Türk kardeşlerimize Allah’tan rahmet dilerim. İnanıyorum ve diliyorum ki Hocalı’da yurtlarından edilen Azerbaycanlılar yurtlarına bir gün tekrar kavuşacak ve Hocalı katliamında hayatını kaybeden insanların ruhları bir parça da olsa huzura erecektir.

 

Ümit Nazmi HAZIR

 

 

1 Ermenilerin Türk Soykırımı Hocalı, Taşçı, Selcan, 22.02.2012 Yeniçağ Gazetesi http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=63914

2 ^ United States Congress, House Committee on International Relations (2006). Multiple resolutions: markup before the Committee on International Relations, House of Representatives, 109th Congress (İngiliz), 89, Washington, DC: U.S. Government Printing Office. “Human Rights Watch called the tragedy at the time the largest massacre to date in the conflict

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.