Bulgaristan Başbakanı: AB, Türkiye İle İlişkileri İyileştirmeli

0
71

Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanı Bulgaristan’ın Başbakanı Borisov, AB’nin Türkiye ile ilişkileri iyileştirmesi ve bunun için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının başlamasıyla, yeni Dönem Başkanı olarak Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov,  ilk toplantısını düzenledi. Türkiye’nin AB için önemli olduğuna dikkat çekerek bu yeni dönemde ilişkilerin düzeltilmesi ve geliştirilmesi için çalışacaklarını belirtti. Borisov ‘’ AB’nin en büyük komşusu Türkiye ile ilişkileri iyileştirmeye çalışacağız’’ dedi. Bulgaristan’a giden Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Batı Balkanlar ile Türkiye arasındaki bağlantının arttırılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Aynı zamanda Başbakan Borisov 7 Ocak’ta Türkiye’yi ziyaret etti. Bulgar Ortodokslar için tarihi ve kültürel önemi olan ve restorasyonu tamamlanan Demir Kilise’nin açılış törenine katıldı. Bu törenin hâlihazırdaki ilişkilerin güzel bir somut örneği olduğu belirtildi. Açılış töreni sonrasında Borisov Başbakan Binali Yıldırım ile Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde görüştü. Yapılan görüşmede Bulgaristan ve Türkiye arasındaki komşu ve müttefik ülke ilişkilerinin, iyi komşuluk ve karşılıklı yarar çerçevesinde geliştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.