Bulgaristan’ da 2017 Yılı Genel Seçimleri

0
84

 26 Mart seçimlerine giden yolu şu şekilde kısaca anlatmak mümkün: Bulgaristan’da 4 ay kadar önce gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimini iktidar partisinin adayının kaybederek Rusya yanlısı emekli General Rumen Radev’in kazanması ülkede siyasi sıkıntılara sebebiyet verdi. Yaşanan bu gelişme üzerine hükümet ve kabinesi istifa etti. Bu gelişmelerden mütevellit Bulgaristan 4 aydır geçici hükümet tarafından yönetiliyor.

 Bu 26 Mart seçimi Türkler açısından da farklı bir önem taşıyor. 6 milyon 850 bine yakın Bulgaristanlı seçmenin 600bin kadarını Türk kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır. Bulgaristan’daki en büyük azınlık Türklerdir. Bir önceki parlamentoda da Türkleri temsilen üçüncü en çok oyu alan parti olarak yer alan HÖH bulundu. Ancak Türkiye-Rusya arasındaki uçak krizinde Türkiye lehine konuşmalar yapan HÖH idarecileri partiden dışlandı. Bunun üzerine DOST Birliği kuruldu. 26 Mart seçimlerinde iki Türk partisi bulunuyor. DOST Birliği azınlık haklarını savunmak konusunda çok iddialı duruyor. İlaveten DOST Birliği partisi ilkleri barındırıyor. Türkçe bir isimle kurulan ilk Bulgaristan siyasi partisidir. Aynı zamanda Türkiye sevdalısı olarak nitelendirilen bu parti Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından desteklenen ilk partidir. Bu nedenle Bulgaristan’da Türkiye’nin seçimlere müdahale ettiği tartışılmıştır. Bu nedenle Türkiye’de bulunan Bulgaristan vatandaşlığına sahip seçmenlerin oy kullanımları devlet ve milliyetçiler tarafından engellenmeye çalışıldı.

 Seçimi istifa eden lider Boyko Brisov’un partisi GERB oyların %32.55’ini alarak birinci sırada tamamladı. Sosyalist parti bir önceki seçimde olduğu gibi ikinci sırada yer alıp ana muhalefet partisi olurken HÖH üçüncü en çok oyu alan parti olarak muhalefette yerini aldı. DOST Birliği partisi ise barajı geçemedi.

Ömer Güveyi – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.