Bulgaristan’dan Bursa’ya Shengen Hizmeti

0
78

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğu’nda Shengen vizesinden kaynaklanan iş yükü ve bununla birlikte ortaya çıkan fiziki çalışma alanı sıkıntısının, Osmangazi Belediyesi’nin tahsis ettiği yeni bina ile giderildiği açıklandı. Ek hizmet binası olarak kullanılmaya başlanan binada Bulgaristan’ın, Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planladığı belirtildi.

Bursa Osmangazi Belediyesi’nin tahsis ettiği ek hizmet binasının devir teslim töreninde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Bulgaristan’nın Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev arasında bir protokolün imzalandığı bildirildi. İmza töreninde konuşan Mustafa Dündar, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğunun, yıllardır hizmet verdiği Hürriyet Mahallesindeki konsolosluk binasının, artan iş yükü nedeniyle yetersiz kalması üzerine kendilerinden yer talep ettiğini söylediği ifade edildi. Konsolosluğun özellikle Bulgaristan’dan göç eden Türklerin yaşadığı yerlere yakın olması, Türkiye Cumhuriyeti Belediye Başkanı olarak buranın ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamayı en büyük sorumluluk bildiklerini belirttiği konuşmasında Dündar, konsolosluğun İzmir’e kadar geniş bir alana hitap etmesinin, Shengen vizesinden kaynaklanan iş yoğunluğunu arttırdığını ve bu yüzden kendilerine bir ek bina tahsisi için talep geldiğini dile getirdiği aktarıldı. Bu talep üzerine  konsolosluk binasının, daha önce mahalle muhtarlığı ve spor kulübüne tahsis edilmiş olan bölümlerini, muhtarlık ve spor kulübünün yeni yerlerine taşınmalarının ardından, belediye meclisi kararı ile konsolosluğa devrettiklerini ve bu protokol ile Bursa vatandaşlarına daha iyi hizmet sunacaklarına inandıklarını da  belirtildi.

Bulgaristan Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev’in yaptığı konuşmada, kendilerine tahsis edilen yeni bina ile halka daha iyi ve daha rahat bir hizmet sunacaklarının sözünü verdiği kaydedildi. Başkan Mustafa Dündar’ın bu konuya göstermiş olduğu ilgiye sonsuz teşekkürlerini sunan Hadjiev’in şunları söylediği ifade edildi: “Sayın Başkan ve Belediye Meclisi, talebimizi değerlendirip bize gerekli desteği vermiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu protokol, Bulgaristan devleti ile Bursa’daki yerel yönetim ve vatandaşların hizmetine yönelik çok önemli bir anlaşma. Bulgaristan hükümetinin 7 Mart’ta Bürüksel’de imzalayacağı anlaşmanın ardından Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planlıyoruz. Yaşanacak yer sıkıntısını, bu protokol ile aşmış oluyoruz.”

Bu ikili destek çalışmaları Bulgaristan- Türkiye ilişkilerinin yerel yönetim kapsamında dostane yönde geliştiğinin bir göstergesidir.

(TUİÇ Akademi, CİHAN)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.