Bulgaristan’dan Nabucco Projesine Destek

0
51

Bulgaristan’ın yanı sıra Avusturya, Macaristan ve Türkiye’nin ortak olduğu Nabucco Projesi kapsamında anlaşmaya destek veren Bulgaristan, projenin ülke topraklarından geçen bölümünün yapımının lojistiğini sağlayacak. (Nabucco boru hattı Ankara’da 13 Temmuz 2009 Pazartesi günü hükümetler arasında imzalanan anlaşmayla başlamıştır, Türkiye’den AB ülkelerine doğal gaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesidir.

Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya’dan yapılan sevkiyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından desteklenmektedir.) Haziran 2011’de projeye taraf olan tüm ülkeler -Nabucco Gaz Peepline İnternational GMbH- ile anlaşmalar imzalamıştı. Hazar havzasındaki doğal gazı Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Batı Avrupa’ya taşımayı hedefleyen Nabucco projesinin Avrupanın doğal gaz ihtiyacının yüzde 5’ini karşılaması planlanıyor. Proje ile Hazar havzasından Avrupaya yılda 31 milyar metreküp doğal gaz aktarılacak.

Transit ülkeler tarafından 2009’da imzalanan ‘Hükümetlerarası Anlaşma’nın onaylanmasının ardından Bulgar Bakanlar Kurulu Nabucco Projesi’nin ulusal önemini konuyla ilgili Bulgar Hareket Planı (Bulgarian Territory Planning Act) doğrultusunda onayladı. Alınan son kararla Nabuccu projesi Kamu Mülkiyeti Kanunu’na göre ‘milli önemi haiz’ proje olarak ilan edilmiş oldu. Projenin önceliğini vurgulayan bu statü devlet tarafından gerçekleştirilen en önemli yatırım girişimlerine veriliyor. Verilen statü ayrıca inşaat izinlerinin alınması ile ilgili prosedürlere de kolaylık sağlıyor. Karar geçiş ülkelerinin imzalamış olduğu Hükümetlerarası Anlaşma’nın yükümlülükleri ile de paralellik gösteriyor. Bulgaristan Hükümeti, bugünkü toplantısında Nabucco Projesi’ni “Milli Önem Taşıyan” bir proje olarak adlandırdı. Nabucco Boru Hattı Projesi’nin stratejik ve kamusal yararlarını vurgulayan bu karar, projenin hızlandırılmış uygulama sürecini desteklemek adına bir dönüm noktası teşkil ediyor.

Nabucco Gas Pipeline International GmbH Yönetici Direktörü Reinhard Mitschek “Bulgaristan Hükümeti’nin vermiş olduğu bu kararı ve Nabucco boru hattı projesi için yeniden ortaya koyduğu bağlılığı memnuniyetle karşılıyoruz. Nabucco güney koridorunun lider projesi çünkü Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın gaz tedarikini çeşitlendirme konusunda en iyi ticari ve stratejik seçenek. “Milli Önemi Haiz” olarak tanımlanan bu öncelikli statü Nabucco’ya Bulgaristan sınırları içerisinde daha hızlı uygulama ve inşaat olanağı sunacak.” açıklamasını yaptı. Nabucco Projesi Bulgaristan’da ciddi ilerleme kaydetmeyi sürdürüyor. Bulgaristan hükümeti geçtiğimiz ay içerisinde kısa sürede Meclis’ten geçmesi beklenen Proje Destek Anlaşması Taslağı’nın onaylanmasını kabul etmişti. Nabucco projesi çerçevesinde Bulgaristan’da gerçekleştirilen Çevresel ve Toplumsal Etki Değerlendirme çalışmaları ise halen devam ediyor. Bu doğrultuda belediye ve yerel yönetim temsilcilerinin katılımı ile halka açık toplantılar gerçekleştiriliyor ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile danışma toplantıları düzenleniyor.

(tuiçakademi-zaman, nytimes, sabah)

 

Metin ÇELİK

UİÇ Derneği Balkanlar Çalışma Grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.