Bursa’da Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

0
165

 Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” 11 Martta başladı. Festival, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Tiyatrosu’nda Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan “Gayri Resmi Hürrem” oyunuyla başladı. Uçan Eller Kukla Evi tarafından Oda Tiyatrosu’nda sergilenecek “Çirkin Ördek Yavrusu” adlı oyunla da ilk defa küçük izleyiciler festivale dahil edilecek.

 Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, organizasyonun tanıtım toplantısında, festivalin gelecek kuşaklar için şimdiden yıkılmaz bir kardeşlik dili oluşturmayı başardığını söyledi.

 Festival kapsamında yine dolu bir program hazırladıklarını belirten Topçu, “Bu yıl 5 ayrı Balkan ülkesinden 6 oyunun yanı sıra, 2 Devlet Tiyatrosu oyunu ve Oda Tiyatrosu’nda ağırlayacağımız 3 özel alternatif tiyatro topluluğu bizlerle olacak. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi tiyatro severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz atölye çalışmalarımız da sanatseverlerle buluşacak.” diye konuştu. Festivalin önemli bir parçasını da atölye çalışmalarının oluşturduğunu aktaran Topçu, bu kapsamda 6 atölye çalışması yapılacağını sözlerine ekledi.

 Festivalde yer alacak ülkeler ve tiyatrolar arasında; Makedonya Tetova Ulusal Tiyatrosu, Romanya’dan katılan Bükreş Ulusal Tiyatrosu, Kosova Ulusal Tiyatrosu, Arnavutluk Shkodra Migjeni Belediye Tiyatrosu, Kosova Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu bulunuyor.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.