Büyük Britanya’da Ayrılık Krizi

0
89

İngiltere, Birleşik Krallık’ı kaybetme tehdidiyle karşı karşıya. Londra bağımsızlık sesleri üzerine İskoçya’ya referandum hakkı verdi.

Hazine Bakanı Yardımcısı Deny Alexander Londra’daki meclisten geçirilecek yasayla, Birleşik Krallık’a bağlı yarı özerk bir yönetim olan İskoçya’da bağımsızlık için gelecek 18 ay içinde yapılacak bir halk oylamasını zorunlu kılacaklarını duyurdu.

Londra ve İskoç milliyetçiler, 300 yıllık Birleşik Krallık’ı parçalayabilecek referandum kararının hemen alınmasından memnun değil.  Asıl büyük tartışma konusu ise Londra’nın sunduğu referandum şartları. Bunlardan ilki referandumda sorulacak sorunun “İskoçya birleşik Krallıktan ayrılsın mı, ayrılmasın mı?” olması. Uzmanlar, Londra’nın bu hamleyle, İskoç Ulusal Partisi’nin tercih ettiği, Edinburg’un yetkilerinin bir hayli genişletildiği ancak tam bağımsızlığı içermeyen üçüncü alternatifi ortadan kaldırmayı hedeflediği görüşünde. Londra’nın diğer şartı ise halk oylamasının İskoç Ulusal Partisi’nin istediği tarihten önce yapılmasıdır. Resmi olmayan bu tarihin 2013’ün sonları olduğu tahmin ediliyor.

 

Eylül Yergal / UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.