Çatışmalar Şam’da

0
44

Suriye’de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar ülkenin merkezine taşındı. Başkent Şam’da gece yarısı başlayan ve saatlerce süren çatışmalarda muhaliflere göre 80 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre başkentin El Mezze semtinde gece yarısı başlayan çatışmalar iki ila üç saat boyunca aralıksız olarak devam etti. Çatışmanın yaşandığı bölgelerden ağır makineli tüfek ve roket ateşi sesleri geldiği belirtiliyor. Sabah saatlerinde de semtte Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerin caddeleri kapatarak evlere baskınlar düzenlediği bildiriliyor.

Suriye’nin başkenti Şam’da cumartesi sabah saatlerinde iki ayrı yerde patlama meydana gelmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sözcüsü Rami Abdülrahman çatışmaların bir yıllık süre zarfında gerçekleşen “en şiddetli ve Şam’da güvenlik güçlerinin bulunduğu merkezlere en yakın çatışmalar” olduğunu belirtti. Abdülrahman, güvenlik gücünden 18 kişinin yaralandığını kaydetti. Suriye’deki muhalifler ise 80 kişinin hayatının kaybettiğini bunlardan 50’sinin hükümete bağlı askerler olduğunu iddia etti.

Suriye devlet televizyonu çatışmalarda üç “terörist” ile bir güvenlik gücünün hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin, güvenlik güçlerinin elinde bulunan Türk gazetecilerin Türkiye’nin elinde bulunan Suriyeli generallerle takas edilmesini istediği yönündeki haberleri yalanladı. Muhabir Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un hükümet yanlısı milisler tarafından 12 Mart günü İdlib kentinde Suriye istihbarat görevlilerine teslim edildiği sanılıyor.


Kaynak: Reuters

 

ERZAN AKTAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.