Çavuşoğlu: Bosna-Hersek’te Reform Süreci Başlamalı

0
67

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi ziyarette bulunmak üzere dün geldiği Bosna-Hersek Banja Luka’da Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’le basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Bosna-Hersek’in Avrupa Konseyi’nin organlarında uzun süre temsilcilerinin olmadığını işaret ederek AKPM’de Bosna-Hersek’in parlamenter heyetinin olmamasından dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin öne sürdüğü ‘Seydiç ve Finci’ kararının uygulanması için anayasal değişikliğin gerekli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu reformların gerçekleşmesi adına henüz adım atılmadığından kaygı duyduğunu belirtti. Boşnak ve Hırvat siyasi liderlerle de görüşme yapacak olan Çavuşoğlu, Bosna-Hersek’te Avrupa Konseyi’nin temsil edebilecek bir heyetin oluşmamasını henüz devlet seviyesinde bir hükümetin kurulmamasına bağladığını ifade etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Kurulu’nun kararıyla, Jacob Finci ve Dervo Seydiç’in Bosna-Hersek’te açtıkları davaya binaen Bosna-Hersek Anayasası ülkedeki üç kurucu halk olan Hırvat-Sırp ve Boşnaklardan birinden olmayanlara karşı ayırımcı ilan edilmiş ve AİHM’nin temel ilkelerine uyumlu bir anayasa hazırlanması gerekliliği gündeme getirilmişti. Bağlayıcı nitelikte olan bu karar, 2006 yılında Bosna-Hersek’li siyasi ve popüler bir isim olan, ülkedeki Yahudi cemaatinin lideri Finci ve Roman Konseyi’nin hak savunucusu Seydiç’in şikâyetleri doğrultusunda alınmıştı.

(tuicakademi-zaman-bosnakdunyasi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.