Çekya’dan Türkiye’ye Tepki

0
59

Çekya, Türkiye’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan iki vatandaşı için tepkisini ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Zaoralek, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşeceğini açıkladı.

Şırnak’ta gözaltına alınan iki Çekya vatandaşının ‘terör örgütüne destek vermek’ suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına Prag’dan tepki geldi. Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar benim için büyük bir hayal kırıklığı” şeklinde konuştu. Zaoralek, konuyu Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, 30 yaşındaki Miroslav Farkas ve 24 yaşındaki Marketa Vseliçova, 13 Kasım 2016 tarihinde Şırnak’ta, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) dair propaganda malzemesi bulundurdukları gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı. Savcılıktan yapılan açıklamada, çiftin telefonunda YPG’liler birlikte çektirdikleri fotoğraflar, YPG marşları ve ses kayıtları tespit edildiği belirtilmişti. Şırnak’taki mahkeme, haklarında “terör örgütüne destek vermek” suçlamasıyla 15 yıl hapis istemi bulunan Farkas ve Vseliçova’nın 6 yıl 3’er ay ceza almasına hükmetti.

Çekya vatandaşı çift, suçlamaları reddederek yardım çalışanı olduklarını ve Kuzey Irak’taki kriz bölgelerinde seyyar hastane açmak istediklerini ifade ettiler. Çek çiftin kararının temyize götürüleceği belirtildi.

Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü YPG’yi terör örgütü olarak kabul ediyor. YPG, IŞİD’e karşı mücadelede ABD tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içerisinde yer alıyor. SDG’nin hali hazırda Rakka’da operasyonu devam ediyor.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.