Chicago’ya da “Bahar” Geldi

0
65

New York’ta Wall Street’i işgal eden hareket ülke çapında gösterilere dönüşüyor. Protestoların bu defaki adresi Chicago. Göstericiler “Mortgage Bankacıları Derneği”nin toplantısının yapıldığı bina dışında toplanarak, “İşimizi, evimizi geri istiyoruz” dedi.

New York’ta finans dünyasının kalbinin attığı Wall Street’i 17 Eylül’den beri dolduran göstericiler tüm Amerika’ya ilham verdi. Öğretmenlerden din adamlarına kadar, işsizliğe, ödenemeyen mortgage kredilerine, okul harçlarına ve hacizlere tepkili pek çok kesimden insanı sokaklara toplamaya başlayan hareket şimdi de Chicago’da. “Karşı Koy Chicago Koalisyonu” adıyla harekete geçen göstericiler, “Ayağa kalk, mücadeleyi bırakma” sloganıyla sokaklara döküldü.

Göstericilerin hedefinde ekonomik krizden sorumlu tutulan finans sektörü var. “Mortgage Bankacıları” ve “Menkul Kıymetler Ticareti” derneklerinin düzenlediği toplantıların yapıldığı salonların önünde toplanan binlerce kişi, “Evimizi işimizi, okulumuzu geri istiyoruz” diye slogan attı.

Öfkelerini dile getirmek için hiçbir masraftan kaçınmayan protestoculardan bazıları toplantıyı basmak için 2 bin 245 dolar ödedi. İçlerinden biri mikrofonu eline alıp dev mortgage bankası yöneticisine o can alıcı soruyu sordu: “Geceleri nasıl uyuyorsunuz?”

Göstericiler tepkilerini dillendirmek için mekanda ve yaratıcılıkta da sınır tanımadı. Chicago nehrinde, üzerlerinde zenginden alıp fakire veren Robin Hood’un kostümleriyle, protestoya katıldılar. Kimileri de toplumsal başkaldırıya dönüşen bireysel bir isyana anarşist çizgi roman kahramanı “V for Vendetta”nın maskeleriyle katıldı.

Polis gösterilerde çoğu öğretmen sendikası üyesi olan 27 eylemciyi gözaltına aldı. ABD’de gösterilerin önümüzdeki günlerde de büyüyerek devam edeceği belirtiliyor.

 

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.