Çin ABD’yi 12. Kez Uyardı

0
63

Çin, ABD’nin 2010 yılında dünyada insan hakları ihlalleri konusundaki iddiaları içeren raporuna karşı “ABD 2010 Yılındaki İnsan Hakları Tutanağı”nı yayınladı. Çin, böylece ABD’nin her yıl Çin dâhil pek çok ülkeye karşı yayınladığı insan hakları raporlarına cevaben 12. kez “ABD insan hakları” raporu yayınlamış oldu.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Basın Ofisi tarafından hazırlanan, Xinhua Haber Ajansı ve Çin Uluslararası Radyosu tarafından yayınlanan raporun, yaklaşık 13 bin karakterden oluştuğu ve insan hakları ihlalleri 6 başlık altında topladığı bildirildi. Yayınlanan rapordaki konuların sırasıyla; can ve mal güvenliği, vatandaşlık hakları, ırk ayrımcılığı, kadın ve çocuk hakları, başka ülkelerde insan hakları ihlalleri ve siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel insan hakları ihlallerinden oluştuğu belirtildi.

ABD’nin 8 Nisan günü yayınladığı “2010 İnsan Hakları Raporu”nda, Çin başta olmak üzere 190’dan fazla ülke ve bölgede insan hakları ihlalleri sert bir dille eleştiriliyor. Çin yayınladığı bu raporla ABD’nin kendi kötü insan hakları sicilini hiçe saydığına işaret etti. Çin’in yanıtında, ABD’nin yıllık insan hakları raporlarında çifte standart uygulayarak açıkça ikiyüzlülük gösterdiği kaydediliyor. Çin’in “ABD’de İnsan Hakları Tutanağı”nda ayrıca ABD’nin bu raporlarla insan haklarını alet eden hegemonyacı bir komployu yansıttığı belirtiliyor. Çin tarafından yayınlanan “ABD’nin 2010 Yılındaki İnsan Hakları Tutanağı”nda, ABD yönetiminin kendi insan haklarını düzeltmeye çalışması öneriliyor. Çin’in yayınladığı tutanakta, ABD’nin kendi içindeki insan hakları ihlallerini ciddiyetle gözden geçirerek insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin içişlerine karışmaması çağrısı yer alıyor.

Öte yandan konuyla ilgili başka ülkelerde tepki gösterdi. Brezilya Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, ABD’nin diğer ülkelerin insan haklarını değerlendirme hakkı olmadığı ve bu raporu kabul etmeyecekleri dile getirilirken Cezayir hükümeti ise ağır bir üslupla, ABD’nin raporunu “siyasi çıkar amaçlı, şerefsiz ve abartılı” olarak niteledi. Kamboçya Hükümet Sözcüsü ise kendi ülkesindeki insan haklarıyla ilgili suçlamaların gerçek dışı olduğunu ve bu rapordan üzüntü duyduklarını belirtti.

(tuicakademi, bbc, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.