Çin Ekonomisi Küçülüyor mu?

0
97

Küresel ekonominin motor gücü olarak kabul edilen Çin’in ekonomik büyümesi Nisan-Haziran aylarında % 7, 5 ‘ta kalarak art arda iki çeyrekte zayıflama belirtisi gösterdi. 2013’ün ilk çeyreğinde büyüme % 7, 7 olarak kaydedilmişti.

IHS Global Insight ekonomisti Ren Şianfang, Çin’deki toplam gayri sayfi yurtiçi hasılanın son 5 çeyrektir % 8’in altında seyrettiğini, bu durumun sıkıntıya işaret ettiğini belirtti. Açıklanan rakamlar piyasanın beklentilerinden daha düşük olurken ekonomik büyümenin geleceğine dair soru işaretleri de arttı.

Uzmanlar ticaret verilerindeki düşüş ve yetkililerin banka kredilerine yönelik müdahalelerinin yavaş büyümeye etkide bulunduğunu belirtti.

Çinli liderler bir süredir temel hedeflerinin, ekonomiyi yeniden dengeleyerek ihracata ve yatırıma aşırı bağımlı olmaktan çıkarıp tüketici harcamalarını arttırmak olduğunu ifade ederken; Credit Agricole CIB’de ekonomist Dariusz Kowalczyk, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için bazı tedbirlerin alınmasını, yoksa hedefin yakalanamayacağı ve bunun yeni hükümet için iyi olmayacağını dile getirdi.

Hükümetin 2013 için öngördüğü büyüme hedefi – % 7, 5 – son 20 yılın en düşük oranı olacak ve uzmanlara göre bu büyüme hedefinin hükümetin teşvik programları olmadan gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

(TUİÇ Akademi, BBC Türkçe)

Tuğba İnci

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.