Çin Tarihi Adaletsizliğin Düzeltilerek Filistin Devletinin Kurulmasını Teşvik Ediyor

0
83

 Perşembe günü Filistin Dış İşleri Bakanı Riyad al-Maliki ile görüşmesinin ardından Çin Dış İşleri Bakanı Wang Yi Filistinlilerin kendi bağımsız devletlerini kurmalarına izin verilmeli ifadesinde bulundu.

 Çinli elçiler Filistin ve İsrail bölgelerini ziyaret ediyorlar ve Çin bölgeye petrol için güvenmesine rağmen, geleneksel olarak Ortadoğu’nun çatışma ve diplomasisinde küçük bir rol oynamakta.

 Maliki ile yaptığı basın toplantısında Wang BM’nin Yahudi devleti ile ilgili kararının alınmasından 70 yıl sonra bile Filistinlilerin kendi bağımsız devletlerinin kurmalarının engellendiğini söyledi. “Bu haksızlık. Bu şekildeki tarihi adaletsizlik düzeltilmelidir. Bu şekilde devam edemez.” ifadelerinde bulundu ve hareketsizliğin üstesinden gelip İsrail-Filistin barış görüşmeleri yeniden başlamalı şeklinde ekledi.

 Maliki ise Filistinlilerin Çin’in barışa olanak tanıyan çabalarını memnuniyetle karşılayarak takdir ettiklerini ifade etti ve şunları ekledi “Bölgede sonuçta barışın elde edildiğini görmek için Çin’in bu tarz girişimlerini destekliyoruz.”

 Beijing geleneksel olarak Filistin ile iyi bir ilişkiye sahip. Buna rağmen Ortadoğu dini ve politik gerilimlerle sık sık gerilen bölgede az deneyimi olan Çin için risklerle dolu durumda.

 Çin Başkanı Xi Jinping Mart ayında gerçekleştirdiği ziyaretinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya İsrail ve Filistin’in barış içinde bir arada yaşamasının hem iki taraf hem de bölge için iyi olacağını ve uluslararası toplumun da bunu desteklediğini söylemişti.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.