Çin, Yeşillenmeye Çalışıyor.

0
80

 Çin’in günümüzde gitgide artan hava kirliliği ülke için son derece ciddi bir boyuta ulaşmış bulunmakta. Üst düzey yetkililer ve analistler bu sorunun önüne geçmek için birçok proje hazırlıyor. Öncelikle “Yeşil Kolye” adını verdikleri projeyi hayata geçirerek Çin’deki çölleşmeyi engellemeye çalışıyorlar.

 Çevreyi kirleten şirketlere ve fabrikalara caydırıcı ceza vererek kirliliği azaltmaya çalışan yetkililer, alternatif enerji kaynakları bulmak ve bunlara yatırım yapmak için çalışmalar başlattı. Yeşil Kolye Projesi’nin, Çin’in Hubei eyaletinde başlayarak Pekin’e ulaştırılması planlanıyor. Fabrikaların yoğunlukta olduğu bir bölge olan Hubei’de yapılacak ağaçlandırma çalışmalarıyla daha temiz bir hava üretilmeye çalışılacak.

 Projenin planı geçtiğimiz Perşembe günü Hubei eyaletinin resmi web sitesinde duyuruldu. Proje, “Başkente yeşil kolye takmak” sloganını taşıyor. Projenin içeriğinde ise; yeşil alanların bir araya getirilmesi, sulak alanların restore edilmesi, endüstriyel atıkların suya atılmaması ve bu bölgelere ağaç dikilmesi gibi faaliyetler yer alıyor.

Sema Yıldırım – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.