Çin’de Şi Cinping Yeniden Devlet Başkanı Olarak Seçildi

0
71

Çin Komünist Parti’nin (ÇKP) geçen ekim ayında yaptığı, 19. Ulusal Kongre’de ÇKP’nin Genel Sekreteri olarak seçilen Şi Cinping, devlet başkanlığının ikinci dönemine resmen başladı.

Başkent Pekin’de ki Büyük Halk Salonu’nda yapılan Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK), 13. Dönem 1. Genel Kurul Toplantıları kapsamında devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı seçimi oylamaya sunuldu. Ülkede en üst düzey yasama organı olan ÇUHK’de 2970 delegenin katıldığı oylamada Şi, oyların tamamını alarak yeniden hem ülkenin Devlet Başkanı hem de Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı oldu.

Devlet başkanı yardımcılığına aday gösterilen eski yolsuzlukla mücadele kampanyası sorumlusu Vang Çişan ise 2969 oy alarak yeni devlet başkan yardımcısı seçildi. Ardından, tören kıtasının selamladığı Şi ve Vang kürsüye gelerek anayasa üzerine yemin etti.

Ayrıca Çin Devlet Konseyince, ÇUHK’de 13. Dönem 1. Genel Kurul Toplantıları kapsamında kabul edilerek kanunlaşan ‘Kurumsal Reform Taslağı’na göre, yeni kabine 26 bakanlık ve komisyondan oluşacak şekilde yeniden yapılandırıldı.

Söz konusu seçimle Çin Devlet Başkanı Şi, 2018-2023 döneminde başkanlık görevini sürdürecek. Öte yandan,devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için geçerli olan 10 yıllık görev sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği ÇUHK’da geçen hafta kabul edilmişti.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle Şi Cinping, ikinci dönem görev süresinin dolacağı 2023’den sonra da devlet başkanlığına devam edebilecek.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.