Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, Berisha ve Meta Buluşuyor

0
57

Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Entegrasyon için Sosyalist Hareket lideri Ilir Meta ile görüşmesinden sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhtemel ortak oy desteği verecekleri hakkında açıklamada bulundu. Berisha aynı zamanda, Sosyalist lider Edi Rama’yı da olası bir koalisyon hakkında görüşmeye davet etti.

“Patozi ve Rama’ya olası bir koalisyon için gerekli görüşmelerin yapılması hakkında davette bulundum. Bizim aradığımız sivil, farkında ve Anayasal bir süreç” diyen Berisha “Çoğunluk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geliştirilmesi için ilk aşamadan itibaren gerekli çalışmaları yapacaktır ve bu sayede ikinci aşamada ciddi ve saygılı bir adaya sahip olacağımızdan hiç şüphem yok” şeklinde ekleme yaparken kesin bir isimden bahsetmedi. Meta ile görüşmesini değerlendiren Berisha, “neredeyse koalisyondaki tüm Demokrat Parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çoğunluk oluşturmak için karar vermiş bulunmaktadır’’ dedi. Meta ise Berisha ile olan görüşmesini değerlendirirken en yüksek oy alan adayın başarılı olacağı hakkındaki görüşlerini belirtti ve ekledi “bizim asıl üzerinde durduğumuz konu daha başarılı bir süreç için, Entegrasyon için Sosyalist Hareket(ESH)tir, bu durumda da oy çokluğu muhtemeldir. Ancak ilk aşamada Cumhurbaşkanını seçmek ve Arnavut politikasına, bizim politika sınıfımıza ve Arnavutluk vatandaşlarına vereceğimiz mesajı yerine uluslararası ortaklarımıza da vereceğimiz mesaj önemlidir.” ESH lideri görüşmede net isimler üzerinden konuşmadıklarına dikkat çekti ve oy çokluğu üzerine yoğunlaştıklarını belirtti.

Meta ayrıca “bu sürecin getireceği yeni gerçekçi isimler de olacaktır. Bizler içinse önemli olan kısım isimlerin nereden gelmesi gerektiği hakkında karar vermektir. Ayrıca Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bir Cumhurbaşkanının olması çoğunluğun onaylamasından daha olumlu ve tarafsız olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

 

Bahar Cansu Kara

UİÇ Derneği Balkan Çalışmaları Grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.