Davutoğlu’ndan Kritik Ziyaret

0
50

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son dönemde Tunus’ta yaşanan gelişmeler ışığında bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirecek. Pazartesi günü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Tunus’a gidecek olan Davutoğlu’na Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da eşlik edecek. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi demokrasi ve hukuk devleti tecrübesi bağlamında en yetkin kuruluştur. Söz konusu ziyaretle, Tunus’daki demokrasiye geçiş süreci çerçevesinde, Avrupa Konseyince uzmanlık ve kurumsal destek sağlanması imkânlarının araştırılması öngörülmektedir.” denildi.

Ziyaretin Tunus’un içinden geçmekte olduğu demokratikleşme sürecine destek verilmesini, mevcut durum hakkında elden bilgi alınmasını ve Avrupa Konseyi’nin hangi alanlarda ne tür katkı sağlayabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulmasını amaçladığı belirtildi.

Tunus’un 2010 yılından beri Venedik Komisyonu (Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu) üyesi olduğu belirtilen açıklamada, Venedik Komisyonu’nun uluslararası standartlara uygun anayasa hazırlanması çalışmalarında öncü rol oynadığı hatırlatıldı.

Tunus, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bünyesinde “demokrasi için ortaklık” statüsüne de sahip.

(tuicakademi, cha)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.