‘Demir Kilise’ 7 Yılın Sonunda Açıldı

0
101

İstanbul Balat’ta bulunan Bulgar Kilisesi Sveti Stefan, 7 senelik restorasyonun ardından yapılan törenle tekrar ibadete açıldı.

Halk arasında ‘Demir Kilise’ olarak bilinen ve Bulgar Ortodokslar için büyük önem taşıyan tarihi kilisenin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov  katıldı.

2011’de başlayan restorasyonda kilisenin yüzde 90’ı elden geçirildi. Taşıyıcı sistem güçlendirme, dış cephe koruma ve restorasyon ve iç restorasyon ile çevre düzenlemesi yapılarak, Türkiye’den 15 milyon, Bulgaristan’dan 1 milyon olmak üzere toplamda 16 milyon Türk lirasına mal oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dönem başkanlığına da değinerek, “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul buradaki özellikle şu fotoğrafla, farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı şehir olma vasfını bir kez daha tüm dünyaya özellikle göstermiştir” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da açılışta “Cumhurbaşkanı Erdoğan bir söz vermişti ve bugün bu sözünü yerine getiriyor. Minnettarım size Sayın Cumhurbaşkanı” diye konuştu.

120 senelik geçmişi olan kilise günümüzde, dünyadaki tek demir kilise olma özelliğini korumaktadır.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.