Demokrat Parti’nin adayı Barack Obama ikinci kez ABD Başkanı

0
52

Barack Obama kritik eyaletlerin desteğini alarak yeniden başkan seçildi. ABD’nin 45. başkanı olan Obama, son duruma göre, rakibi Romney gibi 50 eyaletten 24’ünün seçici delegesini kazandı.

Barack Obama; Colorado, Nevada ve Virginia eyaletlerini de kazarak delege sayısını 303’e çıkardı. Adaylar, yüzde 49 ile aynı oy oranına sahipler.

Virginia, Colorado, Iowa, Ohio, Nevada, California, Hawaii, Washington, New Mexico, Minnesota, New Hampshire, Wisconsin, Pennsylvania, Michigan, New York, Connecticut, Delawere, Illinois, Maine, Maryland, New Jersey, Massachusetts, Rhode Island ve Vermont eyaletlerinde zafer kazanan Obama aynı zamanda, eyaletlerden farklı bir statüye sahip başkent Washington DC’de de galip geldi.

Cumhuriyetçi aday Romney ise, Kuzey Carolina, Güney Carolina, Idaho, Arizona, Missouri, Montana, Utah, Kansas, Texas, Louisiana, Wyoming, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Oklahoma, Oregon, Arkansas, Mississipi, Alabama, Indiana, Georgia, Kentucky, Batı Virginia, Tennessee’yi kazandı. Buna göre, Romney’nin delege sayısı 203’te kaldı. Florida ve Alaska’da ise seçim sonuçları henüz belli olmadı. Bu eyelatlerin toplam delege sayısı 45. Başkan seçilebilmek için 270 delegenin desteği gerekiyordu.

ABD’de geleneksel olarak ilk oyların kullanıldığı New Hampshire eyaletine bağlı Dixville Nothc köyünde ise, ABD başkanlığı için yarışan Demokrat Partili aday ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Partili Aday Mitt Romney eşit oylar aldı.

Yaklaşık 15 kişinin yaşadığı Dixville Notch köyü, 1960 yılından bu yana geleneksel olarak seçim sandıkları ilk açılan yer olarak biliniyor.

Obama’nın konuşması coşkuyla dinlendi

Amerikalılar, yeniden başkan seçilen Demokrat Parti adayı Barack Obama’nın zaferini kutluyor. Obama eşi ve kızlarıyla birlikte Chicago’daki kampanya merkezine geldi ve zafer konuşmasını yaptı. Chicago’daki kampanya merkezi McCormick Place’ta toplanan kalabalık büyük bir coşkuyla Obama’nın zafer konuşmasını dinledi.

Obama’yı destekleyenler kutlamalar için başkent Washington’da Beyaz Saray’ın önünde, New York’ta ise Times Square’da toplandı. Obama yaptığı konuşmada, birliktelik, barış, demokrasi dersi, ekonomi gibi hususlara dikkatleri çekti.

(TUİÇ Akademi, Reuters, Cumhuriyet Gazetesi, The New  York Times)

Merve Gülçin GÜLEÇ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.