Dış Ticaret Rakamları Üzerine…

0
166

Öncelikle hain terör saldırısında şehit düşen altı askerimize ve adına İsrail denen, bir avuç çapulcudan ibaret olan bu devletin Filistin’e yardım götüren İHH gemilerine yaptığı baskında can veren gönüllerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve tüm ülkemize başsağlığı dilerim. Mekanları cennet olsun. Ayrıca olaylarda yaralananlara da acil şifalar dilerim. Umuyorum ki milletimiz, bu saldırılara gereken cevabı verecektir…

 Küresel ekonomik krizin dip dönemlerini yavaş yavaş geride bıraktığımız şu günlerde piyasalar çok yavaşta olsa hızlanmaya başladı. Özellikle de krizin başladığı ülke olan ABD’de ki büyüme verilerinin tahminlerin altında da olsa pozitif olması hem piyasalara umut hemde lokomotiflerin canlanmaya başladığına dair önemli sinyaller veriyor. Açıklanan verilere göre ABD yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüme kaydetti. Uzmanların tahmini yüzde 3.4 düzeyindeydi. Ayrıca IMF tahminlerinde ABD’nin 2010 yılı sonunda yüzde 3.1’lik bir büyüme yakalayacağıda yer alıyor. Dünyanın diğer  lokomotif ülkelerinin 2010 büyüme tahminlerine bakacak olursak durum biraz daha netleşiyor.

Almanya yüzde         1.2

Japonya yüzde           1.9

Rusya yüzde              4.0

Fransa yüzde              1.5

İngiltere yüzde           1.2

Çin yüzde                   10.0

Bu büyüme oranları krizden çıkış sürecinin 2010 yılı boyunca süreceğinin işareti ancak hemen belirtmekte fayda var ki Avrupa’da Euro bölgesinde devam eden borç krizi negatif büyümelere sebebiyet veriyor ve Avrupa genelinde büyüme oranlarını negatif yönde etkiliyor.

Yunanistan yüzde       -2.0

İspanya yüzde            -0.4

Macaristan yüzde       -0.2

İhracatımızın büyük kısmını gerçekleştirdiğimiz Avrupa’nın içinde bulunduğu durum eğer yeni pazarlara açılamaz (Latin Amerika, Asya, Afrika vb.) ve Avrupa’nın içinde bulunduğu durumdan çıkmasını beklersek artan dış ticaret açıkları, önümüzdeki günlerde sıkça karşılaşabileceğimiz bir manzara olacaktır. Keza o manzaralara yavaş yavaş merhaba demeye başladık.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Nisan ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı yüzde 113.2 oranında artış göstererek 2 milyar 559 milyon dolardan 5 milyar 456 milyon dolara yükseldi. Nisan ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre 25.2 artış göstererek 9 milyar 466 milyon dolar oldu. İthalatımız ise yüzde 47.4 oranında artış gösterdi ve 14 milyar 922 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aradaki bu fark ithalatımızın hızlandığına ancak ihracatımızın aynı oranda hızlanmadığına işaret ediyor. Keza ihracatın ithalatı karşılama oranıda nisan ayında yüzde 74.7’den (Nisan 2009) yüzde 63.4’e geriledi.

            Nisan 2009 ihracat                 7 milyar 562 milyon dolar

            Nisan 2010 ihracat                 9 milyar 466 milyon dolar

            Nisan 2009 ithalat                  10 milyar 121 milyon dolar

            Nisan 2010 ithalat                  14 milyar 922 milyon dolar

Dış ticaretimizin ülke gruplarına baktığımız zaman ihracatta özellikle Avrupa’nın payının arttığını görebiliriz. Nisan ayında AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 26.1 oranında artış gösterdi. 4 milyar 340.3 milyon dolarla AB ülkelerine yapılan ihracat, toplam ihracatımızın yüzde 45.8’ini oluşturdu. AB ülkeleri içinde en fazla ihracatı Almanya’ya yaptık. Almanya’yı sırasıyla Fransa, İngiltere ve İtalya izledi. Avrupa’da Euro bölgesinde ki borç krizi Euro üzerinde büyük bir baskı oluşturmakta ve bu baskının borç krizi aşılana kadar devam edeceği aşikar. Bu durum yüzde 45’lik AB ihracatımızdan ziyade bunun dışında kalan yüzde 55’lik ihracatımızı oluşturan ülkelere yapılan ihracatımızda negatif bir etki yaratacaktır. Baskıyla değer yitirecek olan Euro AB mallarını, mallarımız karşısında cazip hale getirebilir. İthalata baktığımızda en büyük ithalatı 2 milyar 33.6 milyon dolarla Rusya’dan yaptığımızı görüyoruz. Geçtiğimiz yıl nisan ayına göre yüzde 13.6’lık bir artış söz konusu. Rusya’yı sırasıyla Almanya, Çin ve ABD izledi.

İyi bir hafta ve bol kazanç dileğiyle…

Cari Açık: Bir ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olmasıdır.

 {jcomments on}

Tunç İNCE

Uşak Üniversitesi Maliye Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.