Dışişleri Bakanı Davutoğlu Brüksel’e Gidiyor

0
58

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yarın Brüksel’de AK-AB Üst Düzeyli Diyalog Toplantısında bir araya gelecek. Toplantıda, Avrupa Konseyi ile Avrupa Birliği arasındaki kurumsal ilişkilerin durumunun yanı sıra, Avrupa’ya komşu bölgelerle ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Davutoğlu ziyareti sırasında ayrıca, Türkiye’nin AB katılım süreci ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Yüksek Temsilci Ashton ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Davutoğlu ayrıca Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, İçişlerinden Sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström ve Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ile de birer görüşme gerçekleştirecek.

Davutoğlu Brüksel’de Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ile de görüşecek. Görüşmede, Türkiye ile Belçika arasındaki ikili ilişkiler, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ve Kıbrıs konularının yanı sıra 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek “En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”nın (EAGÜK) hazırlıklarının ele alınması öngörülüyor.

(tuicakademi, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.