Dışişleri Bakanlığı SAM Yaz Okulu Programı

0
120

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (SAM) YAZ OKULU PROGRAMI

Dışişleri Bakanlığı, bakanlık çalışmaları hakkında genel bilgiler vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlere diplomasi mesleğine ilişkin ön bilgiler kazandırmak amacıyla Ankara’da 11-22 Temmuz 2011 tarihleri arasında bir yaz okulu gerçekleştirecektir.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan iki hafta süreli yaz okuluna, üniversitelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açılan meslek memurluğu sınavına katılabilecek bölümlerinde okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilecektir.

Yaz okulunda, uluslararası ilişkiler derslerinin yanı sıra protokol, yabancı dilde yazışma ve müzakere teknikleri gibi mesleğe ilişkin programlar uygulanacaktır.

Yaz okulu programı tamamlandıktan sonra, derslere katılan öğrencilerden dileyenlerin katılacağı bir Balkan Gezisi düzenlenecektir. 23-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen gezi programı çerçevesinde önemli tarihi mekânların ve bölgedeki büyükelçiliklerimizin ziyaret edilmesi planlanmaktadır. (Gezi masrafları katılımcılar tarafından karşılanacaktır.)

Yaz okuluna başvuruda bulunmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

·         T.C. Vatandaşı olmak

·         27 yaşından gün almamış olmak

·         Dört yıllık bir lisans programının 2. veya 3. sınıf öğrencisi olmak

·         En az 2.75 not ortalamasına sahip olmak

Bu şartları taşıyan adayların başvurularını, Türk Dış Politikası’na Genel Bir Bakış konusunda yazacakları, en fazla 500 kelimelik İngilizce makale ile birlikte 7-17 Haziran tarihleri arasında Bakanlığımız web sitesi üzerinden (www.mfa.gov.tr) online olarak yapmaları gerekmektedir. Bakanlık gerekli görüldüğü takdirde mülakat yapabilecektir. Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin birinci derece akrabaları bu programa başvuramazlar.

Kurs bitiminde genel bir değerlendirme sınavı yapılacak olup, sınavda başarılı olan öğrencilere sertifika verilecektir.

İlgilenen gençlere duyurulur.

Dışişleri Bakanlığı

Stratejik Araştırmalar Merkezi

http://www.mfa.gov.tr/stratejik-arastirmalar-merkezi-_sam_-yaz-okulu-programi.tr.mfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.