Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Kış Okulu Duyurusu

0
86

Dışişleri Bakanlığı, bakanlık çalışmaları hakkında genel bilgiler vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlere diplomasi mesleğine ilişkin ön bilgiler kazandırmak amacıyla Ankara’da 30 Ocak-3 Şubat 2012 tarihleri arasında bir kış okulu gerçekleştirecektir.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan bir hafta süreli kış okuluna, üniversitelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açılan meslek memurluğu sınavına katılabilecek bölümlerinde okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilecektir.

Kış okulunda, uluslararası ilişkiler derslerinin yanı sıra protokol, yabancı dilde yazışma ve müzakere teknikleri gibi mesleğe ilişkin programlar uygulanacaktır.

Kış okuluna başvuruda bulunmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • 27 yaşından gün almamış olmak
  • Dört yıllık bir lisans programının 2. veya 3. sınıf öğrencisi olmak
  • En az 2.75 not ortalamasına sahip olmak.

Bu şartları taşıyan adayların başvurularını, Türk Dış Politikası’na Genel Bir Bakış konusunda yazacakları, en fazla 500 kelimelik İngilizce makale ile birlikte 1 Ocak 2012 tarihine kadar Bakanlığın https://public.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapmaları gerekmektedir. Bakanlık gerekli görüldüğü takdirde adaylarla mülakat yapabilecektir. Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin birinci derece akrabaları bu programa başvuramazlar.

Kurs bitiminde genel bir değerlendirme sınavı yapılacak olup, sınavda başarılı olan öğrencilere sertifika verilecektir.

Başvurunuzla ilgili olabilecek sorularınızı bir sonraki aşamada yer alan Bilgi Talebi başlıklı alana kaydedebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.