DOST Partisi, Bulgaristan’ daki Seçimlerin İptalini İstedi

0
96

 Bulgaristan’da Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi lideri Lütvi Mestan, partiyi parlamento dışında bırakan 26 Mart’ta yapılan erken genel seçimlerin iptalini istedi.

 Başkent Sofya’daki parti merkezinde basın toplantısı düzenleyen Mestan, “Seçim sonuçlarının iptalinin yanı sıra, Merkez Seçim Komisyonunun (ZİK) istifası, milliyetçi liderlerin dokunulmazlık zırhının kaldırılması ve soruşturulmasını istiyoruz.” dedi.

 Mestan, Bulgaristan’daki ırkçı ve aşırı milliyetçi partilerin Birleşik Vatanseverler adlı koalisyonunun hükümet ortağı olmayı planladığını ancak seçim sırasında bu koalisyonun liderlerinin Türkiye’den Bulgaristan’a dönüp, burada oy kullanmak isteyen soydaşların önünde barikat kurarak, özgür seçim hakkını engellediklerini söyledi.

 Kampanya sırasında DOST Partisinin sürekli düşman gösterildiğini anlatan Mestan, Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov ve Yüksek İstinaf Mahkemesi Başkanı Lozan Panov’a başvuruda bulunarak, adil olmayan bu seçimin tamamen iptali talebinde bulunduklarını belirtti.

Erol Akboğa – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.