Dünya Gündeminde Ortadoğu ve Petrol Fiyatlarındaki Artış

0
69

Trump’ ın, ‘‘Suriye’ ye müdahale ve Rusya’ ya rest’’ konulu Twitter üzerinde gönderdiği bildiri, Dünya kamuoyunda panik havası oluşturdu. Akıllara, ‘Siyasal gündem  ve ekonomi, bu durumdan nasıl etkilenir ?’ sorularını getirten gelişme, piyasalarda ki hareketlilik ile  yanıtını verdi.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan’ın, bölgedeki sıcak çatışmalara müdahil olma ihtimalini belirttikten sonra ekonomistler, bunun gerçekleşmesi halinde bölgedeki petrol arz güvenliğinin giderek tehlikeye girebileceğinin altını çizip, bu durumda Suudi Arabistan’ın da ham petrol üretimi ve ihracatında düşüş görülebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yemen’de ki Husiler tarafından, Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’ a atılan balistik füzenin başkent semalarında hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği bildirilmişti. Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Rusya, Suriye’ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya çünkü füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan gaz katili hayvanla ortak olmayacaktınız.” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm bunlar, uluslararası ticarette arz güvenliğini baltalarken,  dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Brent türü ham petrolün fiyatı, Ortadoğu’da artan arz güvenliği endişeleriyle bugün, 73 doları aştı.11.04.2018 tarihinde Londra, Brent türü ham petrolün varil fiyatı 73,09 dolara kadar yükselirken 28 Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.