Dünya “İnkar” Yasasını Böyle Gördü

0
43

Fransa Senatosu’nda “soykırım inkâr” yasa teklifinin kabul edilmesi dünya basınında geniş yer buldu. Haberlerde, Fransa’nın “Ermeni Soykırımı”nı inkâr edenleri cezalandıracağı vurgulanarak, söz konusu yasayla birlikte Türkiye-Fransa ilişkilerinin gerildiği belirtildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, haberinde, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Türklerinin Ermenilere karşı uyguladığı “soykırım”ı inkâr etmenin Fransa Senatosu tarafından çıkarılan bir yasayla suç sayılmasının Türkleri öfkelendirdiği belirtildi. BBC’nin haberinde Fransa Senatosu’nda geçen habere Türk Dışişleri Bakanlığı’nın misilleme tehdidinde bulunduğu ve senatonun kararını “sorumsuzluk” olarak değerlendirdiği görüşüne yer verildi. Haberde, Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1,5 milyon Ermeni’nin öldürüldüğünü iddia ettiği belirtildi. Haberde, Türkiye’nin ise “soykırımı” reddettiği ve öldürülenlerin sayısını daha az olduğunu ifade ettiği vurgulandı.

“İnkâra” Para ve Hapis Cezası

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında “Fransa Senatosu tartışmalı soykırım yasasını kabul etti” başlığıyla verilen haberde, Birinci Dünya Savaşı’nda Ermenilere karşı yapılan “soykırımı” inkâr etmenin artık Fransa’da suç sayılacağı belirtildi. Haberde, “Ermeni soykırımını” inkâr edenlerin hem hapis hem de para cezasıyla karşı karşıya kalacağı vurgulandı. Türkiye’nin Fransa Senatosu’nda geçen yasaya büyük tepki gösterdiği belirtilen haberde, Ankara ile Paris’i büyük bir krizin beklediği ifade edildi.

Der Spiegel’daki haberde Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915-1917 yılları arasında 200 bin ile 1,5 milyon Ermeni’nin katledildiği savunuldu.

“İnkâr Diplomatik Kriz Yarattı”

İngiliz Guardian gazetesi de “Senato’nda geçen yeni yasayla Fransa’da Ermeni soykırımını inkâr etmek suç” başlığıyla verilen haberde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Senato’da kabul edilen yasayı onaylamasının beklendiği belirtildi. Haberde, Fransa Senatosu’nun bu yönde bir karar vermesinin Türkiye ile diplomatik krize neden olduğu da vurgulandı. Haberde, Senato’da kabul edilen “soykırımı inkâr” yasasının daha önce Fransa Meclisi’nde de kabul ettiği hatırlatılarak, Türkiye’nin Fransa’yı “misilleme” yapmakla tehdit ettiği belirtildi.

“Türkiye Yasayı Mahkemeye Taşıyacak”

Almanya’nın liberal eğilimli gazetesi Die Welt, “Fransa Senatosu soykırım yasasını kabul etti” başlığıyla verdiği haberde, tartışmalı yasanın dün Fransa Senatosu’nda uzun süren tartışmaların ardından kabul edildiği belirtildi. Haberde, Senato’nun inkâr yasasını kabul etmesinin ardından Ankara’nın Fransa’yı yaptırımlarla tehdit ettiği ve “inkar” yasasını mahkemeye taşıyacağını belirttiği vurgulandı. Haberde ayrıca “soykırımı inkâr” yasasının 127 kabul, 86 ret oyuyla Fransa Senatosu’ndan geçtiği hatırlatıldı.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.