Egemen Bağış’tan Kıbrıs ve Avrupa Birliği Değerlendirmesi: Fişi Biz Çekmiyoruz

0
65

Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, bir televizyon kanalında katıldığı programda KKTC ile ilgili son dönemde gerçekleşen gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Aziz Nesin’in “İnsan kendine verenden çok, kendinden verdiğine düşkündür” sözünü hatırlatan Bağış, şunları söyledi:

“Türkiye için Yavru Vatan, yemeyip yedirdiğimiz, içmeyip içirdiğimiz, her türlü zorlu koşulda koruyup kolladığımız bir yerdir. Bazen arada, aile içi serzenişler olabilir, biz bunların hepsini aşarız. Kıbrıslı kardeşlerimiz de çok iyi biliyor ki, Türkiye’nin oradaki güvencesi çabaları olmasa, Allah korusun, Rum boyunduruğu altına girerler. Orada bizim çok ciddi stratejik hassasiyetlerimiz var.” Egemen Bağış, KKTC’nin “tarihinin en müreffeh dönemini yaşadığını” belirterek, Türkiye’nin bu çabalarından sonra “KKTC’deki bir takım muhalefet çevrelerinin, kendi dinamiklerini Türkiye üzerinden ateşleme çabasına girdiğini, Rum tarafının kışkırtmasıyla olayları alevlendirdiğini” kaydetti.

Egemen Bağış, “fişi çeken biz olmayız, o zevki AB’ye bırakırız” sözleriyle ilgili olarak, “Biz fişi çekmiyoruz arkadaş! Ama siz çekecekseniz bulun 27’yi öyle gelin. Bulamayacaklar. Zaten 27 ülkenin 27’si birden ‘istemiyoruz’ noktasına geldiyse, bizim de orada kalmamızın bir anlamı yok. Ama bunu söyleyebilmek için bir özgüvene sahip olmak lazım.”  Egemen Bağış, “Türkiye’nin en önemli kozunun kendi ekonomik potansiyeli olduğunu” ifade ederek, enerji hatlarının geçiş ülkesi olarak, genç nüfusuyla Türkiye’nin “vazgeçilmez” olduğunu vurguladı.

 

(tuicakademi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.