Emmanuel Macron ve Xi Jinping Pekin’de Bir Araya Geldi

0
102

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Pekin’de bir araya geldi. Macron’un üç gün sürecek olan Pekin turu, iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek üzere düzenlendi.

Görüşmede Xi Jinping, Çin’in ortaya koyduğu İpek Yolu’nu yeniden canlandırma projesi çerçevesinde işbirliğini yoğunlaştırmayı istediklerini söyledi. Jinping, Paris ile başlıca uluslararası meselelerde koordinasyonu artırmak, küresel istikrar ve refaha daha büyük katkı sağlamak arzusunda olduklarını belirtti. Macron ise, iklim değişikliği başta olmak üzere uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu sorunların çözülmesine Pekin ile birlikte katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Macron’un düzenlediği ziyaretinde Ulusal Muhafız Birliğinden emekli edilen bir atı, 2014 yılında Paris’e yaptığı ziyaretinde bahsi geçen atların kabiliyetlerinden oldukça etkilenen Cumhurbaşkanı Jinping’e hediye etmesi, benzeri görülmemiş bir diplomatik jest olarak yorumlandı. Çinli uzmanlar, bu hareketin Çin tarafından uzun zamandır yürütülen ‘panda diplomasisini’ esin kaynağı olarak aldığını belirtti. Jinping’e böyle bir armağan sunarak Macron, Pekin ile uzun süreli bir ilişki arzusunun sinyalini verdi.

Macron’un Çin’e yaptığı ilk ziyaretin gündeminde ticaret önemli bir yer tutuyor. Fransa Çin’in Avrupa Birliği içindeki üçüncü büyük ticaret ortağı konumunda iken, Çin ise Fransa’nın Asya’daki en büyük ticaret ortağı.

İpek ŞAHİN
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.