Endonezya-Afganistan İşbirliğinin Odağı Uzlaşma, Kapasite Geliştirme ve Ticaret Üzerinde

0
70

 Başkan Joko “Jokowi” Widodo ve Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Ghani, Çarşamba günü Jakarta’da yapılan bir devlet toplantısında Endonezya ile Afganistan arasındaki ikili ilişkileri güçlendirme kararı aldı. Endonezya ve Afganistan, barış inşası, kapasite geliştirme, ticaret ve yatırım alanlarında ikili işbirliğinin artırılması üzerinde duracak.

 Jokowi, Endonezya, Afgan hükümetinin istikrar ve barış yaratma çabalarını memnuniyetle karşıladı ve barış inşa etme ve uzlaşma deneyimini paylaşmaya hazır olduğunu ifade ederken Ghani, Endonezya’nın umudun ve başarı sembolü olduğunu siyasette ve kültürde iyi liderlik geçmişine sahip olduğunu söyledi.

 Endonezya onlarca kapasite geliştirme eğitim programı aracılığıyla Afganistan’daki uzlaşma sürecine zaten katkıda bulunuyordu. Buna ek olarak iki ülke terörle mücadele ve insan kaçakçılığıyla mücadele etmek üzere el ele hareket edecek.

 Afgan heyeti ve Endonezya’lı meslektaşları, eğitim, tarım ve kamu idaresi reformları da dahil olmak üzere bir dizi konuyu kapsayan birkaç mutabakat zaptı imzaladılar.

 Jokowi, “Hukuk işleri, konut, kamu işleri, maliye politikası ve yüksek öğrenimde kapasite oluşturma konusundaki işbirliğini genişletmeye karar verdik” dedi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.