Esad Görevi Bırakmayı Reddetti

0
60

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Arap Birliği’nin “görevi yardımcına bırak ve iki ay içinde ulusal geçiş hükümeti kur” önerisini reddetti.

Esad, Arap Birliği’nin ülkedeki krizin çözümüne yönelik yeni planını reddederek, bunu içişlerine ağır bir müdahale olarak niteledi.

Suriyeli bir yetkili, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Suriye, Arap çalışma planının dışında kendisine karşı alınan bu kararları reddetmektedir ve bunları ulusal egemenliği ile içişlerine ağır bir müdahale olarak değerlendirmektedir” dedi.

“Arap Birliği Teröristlere Yardımı Kesmeli”

“Arap Birliği teröristlere para ve silah sağlanmasını durdurarak sorumluluklarını yerine getirmeli” diyen Suriyeli yetkili, yeni planın Arap Birliği sözleşmesinin ağır bir ihlali olduğunu savundu.

Suriyeli yetkili, “Halkın çıkarlarına ters olan Arap Birliği Bakanlar Kurulu’nun kararı, Suriye’nin reformcu politikalarını sürdürmesini ve kriz sırasında ulusal birlik ile Devlet Başkanı Esad’ın etrafında biraraya gelmeye verdiği önemi gösteren halkının emniyeti ile istikrarını sağlamadaki kararlılığını engellemeyecektir” dedi.

Arap Birliği dışişleri bakanlarının Mısır’ın başkenti Kahire’de dün geceki toplantısından Suriye’de ulusal birlik hükümeti kurulması ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevini yardımcısına devretmesi kararı çıkmıştı.

“İki Ay İçinde Ulusal Birlik Hükümeti Kur”

Suriye’de bulunan Arap Birliği gözlemci heyetinin raporlarını inceleyen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye’de iki ay içerisinde ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Esad’ın görevini yardımcısına devretmesini ve Suriye’de demokratik bir geçiş süreci için erken seçim yapılmasını istemişti.

Kararda ayrıca iç güvenlik güçlerinin rehabilitasyonu konusunda kurulacak Ulusal Birlik Hükümetine destek verileceği belirtilmişti.

Suudiler Gözlemci Heyetini Çekiyor

Arap Birliği, gözlemci heyetinin süresinin ise bir ay daha uzatılmasına ve bu konuda BM’den yardım alınmasını kararlaştırmıştı. Arap Birliği’nin bu kararına karşı çıkan Suudi Arabistan Suriye’deki gözlemcilerini çekeceğini duyurmuştu.

Arap Birliği kaynakları, Suriye için gelinen noktanın Yemen’deki sürece benzediğini, Körfez İşbirliği Konseyi’nin Yemen’e önerdiği geçiş sürecinin bir benzerinin Suriye için önerildiğini ileri sürmüşlerdi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.