Esad’a Siyasi Sığınma Hakkı Verilecek mi?

0
25

Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki’nin “Suriye’nin Dostları” uluslararası konferansında dile getirdiği Esad ve ailesinin Rusya’ya olası sığınması konusuna, Rusya’dan cevap geldi.

Rusya’da pazar günü yapılan seçimlerde devlet başkanı seçilen Vladimir Putin, yaptığı açıklamalarda, Suriye Devlet Başkan’ı Beşşar Esad’ın Rusya’ya sığınma talebinin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Gazetecilerin “Rusya’nın Esad’a siyasi sığınma verip veremeyeceği” sorusuna, “Bu tartışma konusu bile değil” diye cevap verdi.

Beşar Esad’a siyasi sığınma talebiyle ilgili öneriler daha önce de gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ağustos ayında, İspanya’nın sol görüşlü, yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, İspanya Başbakanı Zapatero’nun Suriye Devlet Başkanı Esad’a siyasi sığınma teklif ettiğini iddia etmişti. İspanya Hükümeti’nin, danışman aracılığıyla Madrid’de bir “Suriye Konferansı” teklifi götürdüğü ve Esad’a, iktidarı barışçı bir şekilde teslim edip ailesi ile birlikte ülkeyi terk etmesi halinde siyasi sığınma hakkı vereceği ileri sürülmüştü.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.