Esad’dan Geçiş Hükümetine Yeşil Işık

0
53

BM ve Arap Birliği’nin özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’de geçiş hükümeti kurulma konusunda Devlet Başkanı Beşar Esad ile hemfikir olduklarını söyledi.

Annan İsviçre’nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu haftadaki Şam ziyaretinde görüştüğü Esad’ın muhaliflerle geçiş hükümeti kurulmasının yollarını ararken, rejim için muhatap olarak görev yapacak bir isim önerdiğini belirtti. Kofi Annan ise Esad’ın önerdiği ismi değerlendirmekte olduğunu ifade ederek ancak bu kişinin kim olduğu konusunda açıklama yapmadı.

Rusya ve BM Güvenlik Konseyi’nin dört üyesi Annan’ın hazırladığı ulusal birlik hükümeti kurulması önerisine destek verildiği ifade ediliyor ancak hem hükümet hem de muhalefet üyelerini kapsayacak geçiş hükümetinin güvenirliğini sarsacak ya da istikrarı tehlikeye atacak isimlerin alınmamasının istenildiği belirtiliyor.

Annan’ın geçiş hükümeti önerisini değerlendiren bir diplomat, Suriye’deki şiddet olaylarının durmasının ancak bütün tarafların barışçıl bir çözüm konusunda anlaşmaları halinde mümkün olabileceğini belirtti.

Annan ayrıca, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki krizin çözümü için atılacak yeni adımları görüştüğünü ve bu adımların önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurabileceğini söyledi.

(TUİÇ Akademi, Zaman, NTV, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.