Euro Bölgesinde İşsizlik Yine Yükseldi

0
91

Euro bölgesinde işsizlik oranı Ocak ayında da artışını sürdürerek yeni bir rekor kırdı. 17 ülkedeki işsizlerin oranı Ocak ayında yüzde 10,7’ye çıktı. Yüzde 10,4 olan Aralık ayı sayılarıysa, yüzde 10,6 olarak artış gösterdi.

Avrupa’da istatistik kurumu Eurostat verilerine göre, Euro bölgesindeki işsiz sayısı 16,9 milyon olarak belirlendi.

İtalyan istatistik kurumu Istat’a göre, ülkede işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 9,2’ye çıktı. Bu oran, aylık hesaplamalar başladığından beri saptanan en büyük artış olarak gözlemlendi.

İspanya yüzde 23,3’le Euro Bölgesi’nde en yüksek işsizlik düzeyine sahip olan ülke statüsünde bulunmaktadır. Avusturya ise, yüzde 4’le işsizliğin en düşük olduğu ülke olarak saptandı.

Eurostat verilerinde Avrupa Birliği genelinde ise işsizlik oranının Ocak’ta yüzde 10,1’e ulaştığını; toplam 24,3 milyon kişinin işsiz olduğunu belirtildi.

AB genelinde ise Aralık ayı oranları yüzde 9,9’dan yüzde 10’a çıkmış bulunmaktadır.

Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranlarıyla ilgili veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın AB çapında 800 bankaya 530 milyar Euro tutarında düşük faizli kredi verileceği açıklamasından bir gün sonra geldi. Merkez Bankasının açıklaması ise piyasalarda olumlu karşılandı ve bankaların kredilerinde büyük artışlara neden oldu.

Jakobsen, İspanya’da işsizliğin Ocak ayında iki puan arttığını, İtalya’da da yükselişte olduğunu belirterek, büyüme için gereken köklü reformların hala yapılamamış olmasından dolayı endişe duyduğunu söyledi.

Bu arada Eurostat tarafından yayımlanan diğer veriler, Euro Bölgesi’nde enflasyon oranının Şubat ayında yüze 2,7’ye çıktığını gösterirken bu oran, ocak ayında ise yüzde 2,6 olarak belirlendi.

Bölge çapında enflasyon 15 aydır yükselişini sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın hedefi ise yüzde 2’nin biraz altındaydı. Artan işsizlik oranı ve yükselen enflasyonun, tüketiciler açısından çifte darbe anlamına geldiği ve son gelişmelerin iyimser karşılanmadığı belirtiliyor.

(tuiçakademi – BBC)

 

Yasin MERAL

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.