Fas’ın Afrika Açılımı

0
239

 Afrika Birliği’ne 33 yıl sonra yeniden üye olan Fas, bölgedeki birçok ülkeyle anlaşmalar yaparak Afrika açılımını sürdürüyor.

 Fas, uzun yıllar dışında kaldığı Afrika Birliği’ne dönme kararıyla başlattığı açılım kapsamında bölgede diplomasi trafiğini de hızlandırdı.

 Kral 6. Muhammed, “Afrika açılımı”nın ilk adımları olarak nitelenebilecek bu ziyaretlerin meyvelerini ise geçen ay düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi’nde aldı. Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’daki zirvede yapılan oylamada üye ülkelerin neredeyse tamamının lehte oy kullanması sonucu Fas, 33 yıl aradan sonra Afrika Birliği’ne döndü.

 Uzun süredir kıtanın büyük kesiminden diplomatik açıdan uzak kalan Fas, bölge ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmek için yeni kapılar açmaya hız kesmeden devam ediyor.

Ziyaretlerine 1 Şubat’ta Güney Sudan ile başlayan Kral, burada yeni kurulacak başkent için yatırım sözü verdi. İki ülke ilişkilerinin tesisi ve gelişimi için karşılıklı mutabakata varıldığı bildirildi.

 Bir ay içinde Güney Sudan, Gana, Zambiya, Gine, Fildişi Sahili’ni ziyaret eden 6. Muhammed, bu ülkelerde 70’e yakın İkili İşbirliği Anlaşması imzalayarak karşılıklı yatırım sözleri verdi. Kralın Afrika gezisini Mali ile tamamlaması bekleniyor.

 Dış politikada yeni bir yola giren Fas’ta iç siyaset ise karışık. Ülkede 7 Ekim 2016’da yapılan genel seçimlerden bu yana yaklaşık beş ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamayışı siyasi krizi tırmandırıyor.

 Böyle bir ortamda Kralın uzun süreli dış ziyaretlere çıkması da tartışma konusu oldu. Başbakan Abdulilah Benkiran, hükümet kurma çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, Kral 6. Muhammed’in Afrika gezisinden dönmesini beklediğini belirterek, “Afrika halkına bu kadar sahip çıkan Kralımız kendi halkının isteklerini de cevaplayacaktır.” dedi.

Halit Uysal – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.haberler.com/fas-tan-afrika-acilimi-9320612-haberi
  • http://www.sondakika.com/haber/haber-fas-tan-afrika-acilimi-9320612/
  • http://www.timeturk.com/fas-in-afrika-acilimi/haber-505725

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.