Filistin ve İsrail Askerleri Arasında Yaşanan Çatışma

0
75

Batı Şeria kentinde Ed-Dehişe Mülteci Kampı ve Hz Yusuf Kabri çevresinde yaşanan çatışmadan 1 Filistinlinin yaralandığı ve 2 Filistinlinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

Beytu’l-Lahim Devlet Hastanesi yetkilileri ayağına gerçek mermi isabet eden Filistinlinin tedavi altına alınacağını belirtti.

Ed-Dehişe Mülteci Kampı’na baskın düzenleyen İsrail askerleri çevredeki bazı evlere yaptığı aramalar sırasında 16 yaşındaki Filistinli geç gözaltına alındığı bildirildi.

Diğer taraftan Nablus’un doğusundaki ‘’Hz Yusuf Kabri’’ne din ayini düzenlemek isteyen Yahudilerle meydana gelen çatışmada 1 Filistinli gözaltına alındığı belirtildi.

Görgü tanıklarından birinin ifadesine göre Hz Yusuf Kabri’ni ziyaret etmek isteyen Yahudi yerleşimcilerinin bindikleri İsrail ordusuna ait otobüsler Nablus’taki Batalla Mülteci Kampı yakınında Filistinli mülteciler tarafından taşlanmasına karşılık İsrail askerleri tarafından taş atanlara gaz ve plastik mermi ile karşılık verilen olaylarda 1 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

İbrani kaynaklarda verilen haberde: ‘İsrail güçleri Halil kentindeki Şuyuh Kasabası’nı basarak bazı evleri teftiş ettiği Evinde kalaşnikof tüfek bulunan bir vatandaş tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğüne dair ifadeler kullanıldı.

Yahudiler İsrail ordusu eşliğinde Hz.Yusuf kabrini en son 1 hafta önce ziyaret ettikleri bildirildi.

Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan Hz.Yusuf Kabri, Yahudiler tarafından kutsal sayılıyor ancak birçok arkeolog bu kabrin üzerinden sadece birkaç asır geçtiğini ve bu inancın doğru olamayacağını belirtti.

(TUİÇ AKADEMİ, TımeTurk, Dünya Bülteni)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.