Filistin’e Yeni Yerleşim Yerlerinin İnşası Kararlaştırıldı.

0
89

 İsrail, işgal altındaki Batı Şeria topraklarına yeni konut yapma kararı verdi. Yeni yapılacak bu konutlar İsrail- Filistin iki devletli çözüm yollarını tıkayacak bir pozisyon yaratacaktır. İsrail Başbakanı Netenyahu, Yahudi yerleşim birimlerine yapılacak konutlar için onay verdi ve “İnşa ediyoruz ve inşaya devam edeceğiz” dedi.

 BM kararın endişe verici olduğunu söyledi. BM Genel Sekreter Sözcüsü “İsrail’in barışa engel olan tek taraflı eylemleri endişe verici”olarak değerlendirdi. Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü de konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu. Türkiye, Mısır, Avrupa Birliği ve Arap Birliği verilen bu kararı kınadılar. Ancak İsrail Savunma Bakanı ve Başbakan Netanyahu, “konut ihtiyaçlarına cevap olarak” kabul ettiklerini söyledi.

 Barış umutlarını baltalayan bu yaklaşımdan uluslararası çevreden aldığı tepkilere rağmen geri adım atmadı. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın danışmanlarının Şubat ayının ilk haftasında gerçekleşmesi planlanan Netanyahu-Trump toplantısından önce İsrail’e tek taraflı adımlar atılmaması gerektiğini söyledi. ABD’nin yeni politikaları çerçevesinde atılan bu adım ve verilen tepkiler Ortadoğu’da yeni dengelerin kurulacağının göstergesidir.

Mustafa Kaan Saygılı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.ntv.com.tr/dunya/netanyahudan-yerlesime-onay,8uq5MPiuXk2Y2uRr12Hm-A
  • http://www.haberturk.com/dunya/haber/1366888-bmden-israilin-yeni-konut-kararina-tepki
  • http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38734956
  • http://www.haaretz.com/israel-news/1.766513

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.