Finansal Açıdan Estonya’nın AB Dönem Başkanlığı

0
35

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı 6 aylık sürelerle farklı üye ülkeler tarafından üstlenilmektedir. AB Konseyi’nin Dönem Başkanlığı’nı üstelenen ülke konseyde toplantıları yönetmektedir. Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı 1 Temmuz tarihinde Malta’dan Estonya’ya geçmişti.

Estonya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı düzenleyen ekibin başkanı olan Piret Lillevali bu organizasyon için başta planlanmış olan 68.1 milyon euroluk bütçeden, tam olarak 10.7 milyon euro tasarruf ettiklerini açıkladı.

2014-2019 dönemindeki başkanlık organizasyonunun bütçesi 74.8 milyon euro idi. Lillevali, yurt dışındaki uzun süreli görevlerin kısaltılmasıyla gerçekleşen başkanlık organizasyonunun daha erkene taşınmış olmasının bütçeye önemli ölçüde tasarruf sağladığını ifade etti. Ayrıca sponsorlardan temin edilen 1.5 milyon euro etkinlik için düzenlenen organizasyonlara fazlaca katkıda bulunmuştur.

AB kurumlarından sağlanmış olan 4.9 milyon euro tutarındaki ortak finansman ek etkinlik düzenlemeleri ve harcamaların da azaltılmasına katkıda bulunmuştur. Estonya’da, AB Dönem Başkanlığı’na bağlı olarak düzenlenen 50’den fazla etkinliğin -bu etkinliklere 32 konferans da dahil- tamamına yakını AB kurumları tarafından finanse edilmiştir.

2017 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı etkinliklerine katılmış olan ve içerisinde yaklaşık olarak 1000 gazetecinin de yer aldığı 27 bin yabancı ziyaretçi, Estonya’daki mal ve hizmetlerin tüketimine yaklaşık olarak 7.3 milyon euro harcamış bulunmaktadır.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.