Fletcher, Lübnan için İngiliz İstikrar Paketini Açıkladı

0
80

İngiltere büyükelçisi Tom Fletcher’in Salı günü Başkan Michel Süleyman ve Parlamento Başkanı Nabih Berri ile yaptığı toplantıdan sonra “beş maddelik istikrar paketini” duyururken İngiltere’nin Lübnan’a sadece lafla değil eylemlerle de destek olacağı belirtti.
Lübnan için 120 milyon dolarlık yardımı kapsayan beş maddelik paketin önemli ilk iki noktasının Lübnan askeri gücünü arttırmak ve Suriye’den giderek artan bir mülteci akını ile başa çıkmak olduğu açıklanırken, İngiltere’nin Lübnan sınırlarını korumak için 15 milyon dolarlık ordu yardımı yapacağı da ifade edildi.

 

Fletcher’in açıklamasının 5 Temmuz’da gerçekleşen ordu komutanları toplantısının ardından geldiği dile getirilirken, İngiltere’nin ordunun beş yıllık kalkınma planı için yapılan yardımlarının da üç misli arttırıldığı açıklamalara eklendi.

Yine geçen hafta İngiltere Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Devlet Sekreteri Justine Greening tarafından da Lübnan ziyaretinde ek olarak yapılan 75 milyonluk yardımı duyurduğu bununla birlikte Lübnanlı ev sahipleri ve mültecilerin yararı için para harcanabileceği söylendi.

İstikrar paketinde geriye kalan üç maddenin ise Lübnan ile ticari ilişkileri geliştirme ve iki millet arasında İngiliz diplomatik etkilerini artırmayı amaçladığını söyleyen Fletcher Lübnan’da uzlaşma, teşvik ve birlikte var olma çabalarının da artacağına değindi. Lübnan’ı Suriye çatışmasının dışında tutmak için uluslararası ortaklarıyla birlikte çalışılacağı söylenirken Lübnan’ın tarafsızlığını destekleme konusunda da BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamaya dikkat çekildi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.