Fransa Dışişleri Bakanı:”Türkiye İle İran, Suriye’de Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor”

0
75

BFM TV kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye ve İran’ın Suriye’deki eylemleriyle uluslararası hukuku ihlal eden ülkeler arasında yer aldığını belirterek Ankara’nın mevcut savaşa bir yenisini eklememesi gerektiğini söyledi.

Bu görüşten yola çıkarak, savaşın, masum sivillere de zeval verdiğini, onları toplumsal ve psikolojik anlamda olumsuz etkilediğini ve bu yüzden Le Drian’a göre, Türkiye ve İran’ın, uluslararası hukukun maddelerini yok saydığı kanaatinde olduğunu varsaymak mümkündür.

Le Drian’ın açıklamasının tarihi ise dikkat çekici. Bir hafta önceye kadar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’ya “Afrin’e harekat Suriye’nin kuzeyinde bir işgale dönüşmemeli. Bizim için büyük bir sorun haline gelir.” uyarısı yapmasından sonra geldi.

Le Drian, “Türkiye, Şam rejimi, İran ve Doğu Guta ile İdlib’e saldıranlar, uluslararası hukuku ihlal ediyor.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin konuyla ilgili yüz yüze görüşme ihtimalinin bulunduğu mesajını verdi, ancak şu an bu konuda somut bir plan olmadığını belirtti.

Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çıkarlar doğrultusunda Suriye operasyonunda büyük rol aldığı görülmektedir. Amaçları dışında hareket ettiklerini öne süren Le Drian’ın, kendi çıkarlarına ters düştüğü için bu tepkiyi verdiği veya uluslararası hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğu yorumu yapılabilir.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.