Fransa Liderinden Çin’e Önemli Ziyaret

0
122

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin’de bir araya geldi. Üç gün sürecek Çin ziyareti, Fransa ve Çin arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirme amacı taşıyor.

Macron iki ülke arası ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra dünyada pek çok belirsizliğin olduğuna dikkat çekerek, Çin ve Fransa’nın yeni dünya düzeninde büyük etkisi olacağını söyledi: “Bu Avrupa ve Asya’ya bağlı. Fransa ve Çin, oyunun kurallarını birlikte belirleyecek. Bu oyunda ya hepimiz kaybedeceğiz ya da kazanacağız.”

İki ülke arasında, nükleer enerji, sağlık, uzay ve ekonomi alanında birçok anlaşma imzalandı. Kendisinin 1 trilyon dolarlık yeni İpek Yolu projesine Fransa liderinin verdiği destekten memnun kalan Şi Cinping, iki ülkenin ‘el ele çalışacağından’ söz edip ticaret konusunda daha fazla üst düzey görüşmeler yapılacağını vaat etti. Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesiyle Çin arasındaki ticaret dengesizliğine tepki göstererek yetkililerin bu durumu sorumlulukla ele alması gerektiğini söyledi.

Macron “Fransa, Çin’den 45 milyar Euro’luk ithalat yaparken sadece 15 milyar Euro’luk ihracat yapabiliyor. Dolayısıyla dengesiz ve tatmin edici olmayan bir pazar erişimimiz var. Bu durumu sorumlulukla ele almazsak uzun süreden beri yaptığımız gibi kapıları kapatmamız gerekir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin daha fazla erişim hakkın sahip olduğu, her iki taraf için de olumlu bir gündemimiz olsun. Keza Çin’de bu açılımın sunulduğu bazı sektörlerde büyük kurumsal gruplar iş yapsın ve Fransa’da yatırım için daha fazla alan yaratalım.” dedi. Uzun zamandır Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, Pekin’in içe kapanık ve yabancı yatırımcıların Çin piyasasına sınırlı erişim politikalarını eleştiriyor.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.