Fransa ve İnkâr Yasası

0
66

1915 olayları geçtiğimiz haftadan itibaren Fransa’da soykırım olarak kabul edildi. Yapılan oylama 86’ya 127 oyla kabul edildi. Yasanın kabul edilmesiyle “Ermeni soykırımı” inkâr edilemeyecek. Reddedenler 1 yıl hapis ve 45.000 avro para cezası ile cezalandırılacaklar.

Ermeni meselesini anlamak için öncelikle olayın arka planına bakmak gerekir. Sadık millet olarak nitelendirdiğimiz Ermenilerin 1.Dünya Savaşı sırasında zor durumda bulunan Osmanlıyı arkadan vurmasıyla başlayan olaylar dönemin yöneticileri İttihat ve Terakki Fırkasının ‘tehcir’ kararı alması ve Ermenileri Anadolu coğrafyasından göndermesiyle başlar.1.Dünya Savaşından yaralı çıkan Türk coğrafyası Lozan Anlaşmasında kırmızıçizgi olarak belirttiği Ermeni meselesinde istediği anlaşmaya varır. Yarım asır boyunca ortada sorun yok gibi gözükse de 1973’de Ermeni ASALA terör örgütünün Türk diplomatları öldürmesiyle sorunun hallolmadığı anlaşılır. Bu sürece kadar Türkiye Cumhuriyetinin meselenin hal olduğunu sanıp üstüne düşmemesi günümüzde sorunun kangrene dönüşmesine yol açmıştır.

Hal böyle iken Ermeni Diasporasının lobicilik faaliyetleri sonucu 1915 olayları birçok devlet tarafından soykırım olarak tanınır.1915 Olaylarını tanıyan devletlerden biriside Fransa’dır. Osmanlının son dönemlerinde Ermenileri doğu ve güneydoğu Anadolu’yu ele geçirmek için kullanan Fransızlar 25 Ocak 2001 tarihinde soykırımı tanıyan yasayı kabul eder. Yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren sorun çıkarmayan Ermeniler 2 yıl önce Fransa’nın Nancy kentinde gelişen bir olay sonucunda yasanın reddine cezayı öngören tasarının kabul edilmesini isterler. Bahsedilen olay şudur:13 yaşındaki Türk öğrenci Mustafa’nın öğretmeniyle arasında geçen diyalogdur. Mustafa Ermeni soykırımının olmadığını söyler fakat öğretmeni bunu kabul etmez ve sınavda bu soruyu sorar. Mustafa öğretmenin bu soruyu sormasına sinirlenir ve “soykırım varsa da hak etmişlerdir” diye cevaplar. Bu olay sonucunda ceza alan Mustafa, soykırımı reddetmenin suç olmaması dolayısıyla ceza almaz ve affedilmesi için Türk kaynakları kullanılmadan soykırımın anlatılması istenir. Türk öğrenci Mustafa bu durum karşısında Türkiye’nin tarih kaynaklarını kullanmadan soykırım olmadığını ispatlar. Ödevini hazırlarken Fransız sivil toplum kuruluşu COJEP’in raporlarını kullanır. Bu olay basına yansır ve Ermeni Diasporası soykırımı inkârı suç sayan yasanın çıkarılması için kampanya başlatır.(22 Aralık 2011 Yılmaz Özdil)

Günler ayları, aylar yılları izlerken 22 Aralık 2011 ‘de soykırımı inkâr yasa tasarısı kabul edilir.22 Aralık da bu olay vücut bulurken Türkiye 28 Aralık da Fransız şirketi EDF’nin %15 pay ile ortak olduğu 15 Milyar dolarlık Güney Akım projesine onay veriliyor. Durum böyle iken istenilen etkinliği gösteremeyen Türk Dış Politikasının yerine Azerbaycan Parlamentosu ve 60 Fransız senatör yasanın iptali için çabalıyor. Azerbaycan’ı ziyaret eden Sinan Oğan’ın söylemleri Azerbaycan’ında bu konudaki girişimlerini desteklemektedir. Topraklarının %25 i Ermeni işgalinde bulunan ve 26 Şubat 1992 de Hocalı da soykırıma maruz kalan Azerilerin dünya kamuoyunda gerekli desteği görememesi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın arkadaşı Serj Sarkisyan’ın Ermeni gençlere Karabağ’ı savaşıp aldık Ağrıyı da siz alın demesi manidardır.

Üzerinde durulması gereken bir konuda Siyaset Bilimcilerin anlatmaya çalıştığı 2015 yılıdır. Bu yılın önemi 1915 olaylarının 100. olmasıdır. Ermeni Diasporası 2015 de soykırımın dünyaca tanınması için büyük bir yaygara koparacaktır. Ümidimiz odur ki küçük Mustafa’nın yaptığını koca koca adamlarımız yapar. Tabi şunu da unutmamak lazım bu olay siyasete alet edilmeyecek kadar büyük bir sorundur. Bu sorunun çözülmesi işi siyasetçilerden çok tarihçilerimizindir.

 

İbrahim İnanç Çakıroğlu

Yakın Doğu Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.