Fransa’da Seçimler Yaklaşırken…

0
46

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk tur oylaması 22 Nisan tarihinde yapılacaktır. Adaylar Türkiye’de ki gibi afiş ve bayraklarla çevreyi donatmasalar da televizyonla veya internetle buluştuğunuzda seçim atmosferini hissedebiliyorsunuz. Ancak bunu dışarı çıkıp sokakta yakalamak oldukça güç.

Adaylardan öne çıkan isimler ise şöyle; UMP adayı Nicolas Sarkozy, MoDem adayı François Bayrou, PS (Sosyalist Parti) adayı François Hollande, Front de Gauche (Sol Cephe) adayı Jean-Luc Melenchon, EELV (Yeşiller ve Ekoloji Partisi) adayı Eva Joly ve Front National (Ulusal Cephe) adayı Marine Le Pen olarak gözüküyor.

Yukarıda sayılan bu adaylardan ise Hollande ve Sarkozy’nin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü kamuoyu yoklamalarında bu iki aday sürekli olarak zirvedeki iki isim olarak yer alıyorlar. Le Pen ve Bayrou ise onları zorlayacak diğer adaylar olarak göze çarpıyor.

François Bayrou ise Fransa’daki Türklerin oy vereceği isimlerin başında geliyor. Konuştuğum ve temasta bulunduğum birçok Türk Bayrou’u diğer adaylara nazaran biraz daha yumuşak ve hassas olarak nitelendiriyorlar. Bayrou’nun ikinci tura kalmasının güç olduğunun farkında olmalarına rağmen neden Sarkozy’ye karşı Hollande’i desteklemiyorsunuz sorusuna karşılık ise Hollande’inde Sarkozy’den eksik bir yanının olmadığı cevabını veriyorlar.

Ancak yine de tüm adaylar Fransız vatandaşlarının din, gelenek ve adetlerini devletin kanunu üstünde görmüyor, sadece oy alabilmek için kullanabileceği bir araç olarak yaklaşıyor. Haliyle halkın bu duygularını da oy potansiyeli olarak nitelendiriyor ve kullanıyorlar.

 

Ramazan BOZOK

TUİÇ Platformu Malatya İnönü Üniversitesi Temsilcisi

Universite de Rouen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.