Fransa’dan PKK’ya Darbe

0
34

Fransız mahkemesi, geçen cumartesi günü Paris banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralında terör örgütü PKK’nın üç önemli isminin de bulunduğu 5 kişinin tutuklanmasını kararlaştırdı.

Tutuklananlar arasında, terör örgütünün “Avrupa’daki kasası” olarak bilinen Nedim Seven de bulunuyor.

Paris mahkemesi, tutuklananlarla birlikte toplam 7 kişi hakkında, “bölücü terör örgütüne mali destek sağlamak ve zorla haraç toplamak” suçlarından dava açılmasını kararlaştırdı.

İçişleri Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, “terörle mücadele savcısının talimatı üzerine, terörle mücadele şubesi tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde iki banliyöde operasyonların düzenlendiğini” bildirmişti.

“PKK’nın terörist faaliyetlerde bulunduğu” ve “haraç toplayarak terör örgütünün finansmanını sağladığı” yolundaki şikâyetler doğrultusunda soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada, operasyonlarda ve sonra çıkan olaylarda “polisin aşırı güç kullandığı” yolundaki iddiaların doğru olmadığı ifade edilmişti.

PKK yanlısı bir kültür merkezine yapılan baskın ve PKK üyelerinin gözaltına alınmasından sonra Paris’in Evry ve Arnouville banliyölerindeki bölücü örgüt yandaşları polisle çatışmıştı. Terör örgütü yandaşları, polis araçlarını taşlamış ve mahalledeki bazı kamu binalarına molotofkokteyli atmıştı.

Polis, takviye birliklerin gelmesiyle banliyölerde asayişi sağlayabilmişti. Çıkan çatışmalarda, bölücü örgüt yandaşı 11 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.