Fransa’dan Yunanistan’a Destek Sözü

0
81

 Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, Maliye Bakanı Michel Spin ile birlikte Yunanistan’ı ziyaret ederek Başbakanı Aleksis Çipras’ın konuğu oldu. İki hükümet liderinin gündeminde, Yunanistan’ın mali durumu ve üçüncü kurtarma paketiyle ilgili konular başı çekti.

 Çipras hükümeti, Atina ile alacaklıları arasındaki pürüzlerin giderilmesi için Fransa’nın yardımını bekliyor.

 Yunan hükümetinin ekonomik krizle mücadelesini takdir eden Fransız Başbakan Cazeneuve de Yunanistan’ın yanında olacaklarının sözünü verdi. Cazeneuve, “Reformların sonuçları, gösterilen çabalar ortada. Sonuçlar olağanüstü. Reformları çok daha fazla ileriye götürme fırsatı tabi ki var. Fransa’nın Yunanistan’la dayanışmasına da güvenebilirsiniz” diye konuştu.

 Çipras hükümeti ile alacaklıları uzlaştığı takdirde Yunanistan’ın 86 milyar Euroluk kurtarma paketine dair, dört gündür devam eden değerlendirme süreci tamamlanmış olacak. Yunan Başbakan, 20 Mart’a kadar anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu söylüyor.

 Görüşmeleri yakından takip eden muhabirimiz Stamatis Giannisis izlenimlerini aktarıyor: “Çipras liderliğindeki sol hükümet, Yunanlara son yedi yıldır kemer sıktıran önlemleri yumuşatmak için gerekli krediyi sağlayacak olan taraflarla anlaşmayı hedefliyor. Anketlerin gösterdiği halk desteğindeki hızlı düşüş ve büyüyen grev dalgasıyla karşı karşıya kalan hükümet, bu çabalarında Fransa’daki sol iktidarın desteğine sırtını dayamak zorunda kaldı.”

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://tr.euronews.com/2017/03/03/fransa-dan-yunanistan-a-destek-sozu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.