Gana: ABD ile Yapılan Savunma Anlaşmasına Protesto

0
66

28 Mart Çarşamba günü, Gana’nın ABD ile imzaladığı savunma anlaşmasına karşı yapılan protesto yüzlerce kişiyi Başkent Akra’da bir araya getirdi.

Bu anlaşma ABD kuvvetlerinin ülkeye 20 milyon dolar karşılığında Gana Silahlı Kuvvetleri için eğitim vermesine izin verecek. Öyle ki, ülkedeki iki ana siyasi parti arasında gerginlik yarattı. Muhalifler, ülkenin “egemenliğine bir saldırı” sloganıyla tepkilerini gösterdiler

Bir muhalefet lideri, anlaşmayı imzalayan hükümetin devrilmesini talep ettikten sonra ihanetle suçlandı ve salı günü tutuklandı. Gana ve ABD arasındaki bu anlaşmayı reddetmek için Cumhurbaşkanı Nana Akufo-Addo’ya baskı yapmak isteyen muhalif milletvekilleri arasında binden fazla kişi var.

Bir öğrenci ve politikacılar örgütü olan “Gana First”, Gana hükümetiyle ABD arasında bir savunma anlaşmasının yapılmasına şiddetle karşı çıktı. “Gana askeri üslere karşı” “Gana’ya para için ihanet edecek misin?” “Egemenliğimiz satılık değil” gibi mesajlar afişlerde görüldü.

Eski Cumhurbaşkanı John Mahama protestoyu desteklediği bir tweet attı: “”Yurttaşlarım ve diğer demokratik güçler, anlaşmaya muhalefetini kanıtlamak için birleştiklerinden  #GhanaFirst sloganına katıldım.”

Ülke 1998 ve 2015 yıllarında benzer anlaşmalar imzalamıştır. Ancak bu anlaşmanın ek hükümleri mevcut. Anlaşmayı iptal etmek için Yüksek Mahkemede hükümete karşı şikayette bulunuldu.

Bu anlaşma Gana’nın egemenliğine bir saldırı olarak görülüyor. Gana halkının sert tepkisinin yerinde olduğunun kanaatindeyim. Büyük güçlerin Afrika üzerindeki “hakimiyeti” farklı yollardan yapılmaya çalışılsa da Afrikalıların bunu kabul etmemeleri ve tepkilerini göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.