Geçen Yıl 3.6 Milyondan Fazla Afgan İnsani Yardım Aldı

0
32

 Birleşmiş Milletler Afganistan’daki İnsanı Yardım Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, insanı yardım topluluğunun 2016 yılında 3.6 milyondan fazla Afgan’a hayat kurtarıcı, acil insani yardım sağladığını söyledi.

 Afganistan’ın insani yardım topluluğunun, hayat kaybını önlemek, önlenebilir morbidite ve acıyı sınırlamak ve korumayı artırmayı amaçlayan bir strateji olan Afganistan İnsanı Yarım Reaksiyo Planı (HRP) ile en savunmasız Afganlara ulaşmayı çabaladığı, UNOCHA Afganistan 2016 İnsani Yardım Planı Yıl Sonu Raporunu yayınladı.

 2016’da bağışçılar bir kez daha cömert bir destek verdi ve insani programa önelik 538 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağladı. Geçtiğimiz yıl Afganistan’da HRP yüzde 73 oranında finanse edildi ve iki yıldır en çok finanse edilen girişim olarak olağanüstü bir başarıya imza attı. UNOCHA bu yıl 9.3 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyacı olcağını tahmin ediyor ve içlerinde en savunmasız 5.6 milyon kişiye 2017 Afganistan HRP kapsamında yardım edilmesi hedefleniyor.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.