Guardian: “Türkiye Ablukayı Mahkemeye Taşımakta Haklı”

0
51

Guardian gazetesi ”dalgalı bir denize açıldığını” söylediği Türkiye-İsrail ilişkilerini konu alan bir başyazıda Türkiye’nin tutumuna ve özellikle de Gazze ablukasını uluslararası mahkemeye götürme kararına destek verdi.

Mavi Marmara anlaşmazlığında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun tutumunu eleştiren Guardian, Türkiye’den özür dilemeyi reddeden İsrail hükümetinin ”taktik bir zafer uğruna stratejik bir ilişkiyi feda ettiğini” yazıyor.

Guardian’a göre İsrail ile Türkiye arasındaki stratejik ilişkinin önemi askeri işbirliğinden, ticaret ve turizmden çok daha öteye gidiyor.

Türkiye’nin vetosunu kaldırması sayesinde İsrail’in OECD’ye üye olabildiğini hatırlatan Guardian, Arap dünyasında iktidardan düşen diktatörlerle birlikte belirsizliğin de arttığı bir ortamda, Türkiye’nin bir muhatap olarak öneminin giderek daha çok arttığını kaydediyor.

”Türkiye’nin izlediği çizgiye hak vermeyebilirsiniz,” diye yazan Guardian, ekliyor:

”Ama İran ve Suriye dâhil bölgede Türkiye’nin hizmetlerinden faydalanmamış tek bir ülke yok.”

Ancak Guardian’a göre İsrail artık bu olanaktan yoksun. Türkiye’nin Gazze ablukasını Uluslararası Adalet Divanı’na götürme kararına destek veren Guardian, Ankara’nın Palmer raporuna karşı başlattığı girişimi haklı görüyor.

Tartışmalı Rapor

Eski Yeni Zelanda Başbakanı Geoffrey Palmer başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan raporda İsrail, Mavi Marmara’da aşırı kuvvet kullandığı gerekçesiyle eleştirilmiş, fakat Gazze’ye abluka uygulamakta haklı olduğu belirtilmişti.

Guardian, Palmer raporunun bugüne değin BM genel sekreterinin Gazze konusunda yaptığı bütün açıklamalarla, bundan önceki Goldstone raporuyla ve BM İnsan Hakları Konseyi’nin Eylül ayında yayımladığı raporla ters düştüğünü yazıyor.

Guardian, ”Şayet Palmer raporunun öne sürdüğü gibi Gazze ablukası uluslararası hukuka uygun ise, o zaman işgalin de uygun olması gerekir.” diyor.

Gazete bu görüşe Türkiye’nin yaptığı gibi mahkemede karşı çıkılması gerektiğini savunuyor. Son olarak Guardian, Türkiye ile İsrail arasındaki bölünmenin etkilerinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistinlilerin devletleşme planlarını oylama gerginliğine de yansıyacağını tahmin ediyor.

Bu ay yapılması düşünülen, fakat Guardian’a göre ABD yönetiminin önüne geçmeye çalıştığı oylama, Filistinlilere Birleşmiş Milletlerde daha çok temsiliyet hakkı tanıyıp ”gözlemci devlet” konumuna çıkartılmalarını hedefliyor.

Guardian, Washington’un Mahmud Abbas’ı bu ayki oylama fikrinden vazgeçirmek amacıyla yeni tur barış görüşmelerini gündeme getirdiğini belirtiyor.

Ancak gazete Amerika’nın görüşmeleri yeniden başlatma çabaları olumlu sonuç verse dahi, ”ormanı değil sadece ağaçları gören” Başbakan Netanyahu’yu bir problem olarak değerlendiriyor.

Gazze’ye Gezi?

Financial Times ise Başbakan Erdoğan’ın Filistinlilerle dayanışma amacıyla Gazze’ye bir gezi düzenlemeyi gözden geçirdiğini bildiriyor. Ama gazete henüz iddia edilen gezi planının ne zamanı ne de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda nihai bir karara varıldığının altını çiziyor.

Bununla birlikte Financial Times, Türk yetkililerin Başbakan Erdoğan’ın bir Gazze ziyareti olasılığını gözden geçirmiş olduğunu doğruladıklarını yazıyor. Gazeteye göre böyle bir ziyaret, ablukaya karşı Filistinlilerle dayanışma ruhunu gösteren bir jest anlamına gelecek.

Financial Times şayet Pazar günü Mısır medyasında çıkan haberler doğruysa, bunun Türkiye ile İsrail arasındaki gerginlikte en dramatik gelişmelerden biri olacağını yazıyor. Mısır medyası, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Mısır’ı ziyaret ederek buradan Gazze’ye geçebileceğini bildirmişti.

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.