Güney Afrika Cumhurbaşkanından Filistin’e Destek

0
192

 Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ülkesinin İsrail’in baskıcı politikalarına karşı Filistin halkına destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi. Parlamentoda konuşan Zuma, İsrail’in yerleşim inşaatı politikasının uluslararası camianın Oslo Anlaşması’nı diriltme ve iki devletli çözümü çabalarını yıktığını belirtti.

 Bu yılın İsrail’in Filistin topraklarını işgal edişinin ellinci yılı olduğunu hatırlatan Zuma, Filistinlilere yaptıkları yardımın kesintisiz devam edeceğini ifade etti.

 Zuma daha önce, 10.01.2017, Afrika Ulusal Konferansı Partisi’nin olağan toplantısında yaptığı konuşmada, vatandaşlarından Filistin halkıyla dayanışmak için İsrail’e gitmemelerini istemişti. Aynı açıklamada tüm ülkelere, Filistin topraklarındaki işgal son bulana kadar İsrail’in boykot ve tecrit edilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, tüm meşru haklarına kavuşuncaya dek Filistinlilerin direniş hakkının desteklenmesi ve halkın kendi toprakları üzerindeki mücadelesinin güçlendirilmesi istendi.

 Güney Afrika hükümeti, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamaları, Güney Afrika’daki beyazların 1948 yılından 1994 yılına kadar siyahilere karşı sürdürdüğü ırkçı politikalara benzetiyor.

 Güney Afrika, Filistin halkına destek ve işgal rejimine tepki olarak daha önce vatandaşlarından İsrail pasaportu taşıyanların işgal ordusunda görev almalarını engellemek için kanunlar çıkardığı gibi, İsrail ürünlerinin ithalatını zorlaştıracak bazı uygulamaları da hayata geçirmişti.

Gaye Köse – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.africanews.com/2017/01/08/s-africa-s-ruling-party-discourages-travel-to-israel-backs-palestine-western/
  • http://www.cnnturk.com/dunya/hamastan-guney-afrika-liderinin-israil-cagrisina-destek
  • http://www.ntv.com.tr/dunya/guney-afrikafilistine-destegimizi-surdurecegiz,Ptd4s6LpDUi69Pu1yin_Pw
  • http://www.haberturk.com/dunya/haber/1385556-guney-afrika-devlet-baskani-jacob-zuma-filistine-olan-destegimizi-surdurecegiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.