Güney Afrika’da Kabine Değişikliği Kargaşa Yarattı.

0
106

 Zuma, hükümetin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, verimliliği artırmak amacıyla kabinede değişikliğe gidildiğini bildirdi. Devlet Başkanı Zuma, ”Bu değişiklikler enerji, deneyim ve uzmanlığından yararlanmak için bazı genç üyeleri kabineye getiriyor.” İfadelerini kullandı.

 Açıklamada İletişim, Enerji, Maliye, İçişleri, Emniyet, Devlet, Çevre ve Şehircilik, Spor, Turizm ile Ulaştırma bakanlarının değiştiği belirtildi. Hükümette, 35 bakanlık bulunuyor.

 Zuma’nın, İngiltere’ye giden Maliye Bakanı Pravin Gordhan ve beraberindeki heyetten, ziyareti yarıda keserek Güney Afrika’ya dönmelerini istemesiyle ülkede siyasi kriz çıkmıştı. Bakan değişikliklerinin ardından Güney Afrika para birimi rand, dolar karşısında yüzde 2.0’den fazla geriledi ve haftalık bazda kayıpları yüzde 8.0’i aştı.

 Bu gelişmeler karşısında Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Güney Afrika’daki kabine değişikliklerinin siyasi gerilimi artırabileceği uyarısında bulundu.

 Bakan değişiklikleri sonrası Cape Town’da bulunan Güney Afrika Parlamento Binası önünde Devlet Başkanı Zuma protesto edildi.

Atakan Hamurcu – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.